geeqie-1.3 - en to it translation catalogue (513 entries)

en: Metadata
it: Metadati

en: Description
it: Descrizione

en: Value
it: Valore

en: Name
it: Nome

en: Tag
it: Etichetta

en: Format
it: Formato

en: Elements
it: Elementi

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Copyright
it: Diritti d'autore

en: Move _up
it: Sposta in _alto

en: Move _down
it: Sposta in _basso

en: Add keywords to selected files
it: Aggiungi delle parole chiave ai file selezionati

en: The collection:
    %s
    already exists.
it: La collezione:
    %s
    esiste già.

en: Collection exists
it: La collezione esiste già

en: Failed to save the collection:
    %s
it: Non è stato possibile salvare la collezione:
    %s

en: Save Failed
it: Il salvataggio non è riuscito

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Add Collection
it: Aggiungi collezione

en: Name:
it: Nome:

en: Sort Manager
it: Gestore ordinamenti

en: Folders
it: Cartelle

en: Collections
it: Collezioni

en: Copy
it: Copia

en: Move
it: Sposta

en: Add image
it: Aggiungi immagine

en: Add selection
it: Aggiungi selezione

en: Undo last image
it: Ripristina l'ultima immagine

en: done
it: fatto

en: Removing old metadata...
it: Sto rimuovendo i vecchi metadati...

en: Clearing cached thumbnails...
it: Sto cancellando le miniature nella cache...

en: Removing old thumbnails...
it: Sto rimuovendo le vecchie miniature...

en: Maintenance
it: Manutenzione

en: Invalid folder
it: La cartella non è valida

en: The specified folder can not be found.
it: Non riesco a trovare la cartella specificata.

en: Create thumbnails
it: Crea miniature

en: S_tart
it: A_vvia

en: Folder:
it: Cartella:

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Include subfolders
it: Includi sottocartelle

en: Store thumbnails local to source images
it: Conserva le miniature assieme alle immagini sorgenti

en: click start to begin
it: premi avvio per iniziare

en: running...
it: in esecuzione...

en: Clearing thumbnails...
it: Sto cancellando le miniature...

en: Clear cache
it: Svuota la cache

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
it: Questo rimuoverà tutte le miniature
    che sono state salvate su disco. Continuo?

en: Cache and Data Maintenance
it: Manutenzione della cache e dei dati

en: Clean up
it: Pulisci

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
it: Rimuovi le miniature orfane o datate.

en: Shared thumbnail cache
it: Condividi la cache delle miniature

en: Delete all cached thumbnails.
it: Cancella tutte le miniature in cache.

en: Render thumbnails for a specific folder.
it: Fa il render delle miniature per una specifica cartella.

en: Remove orphaned keywords and comments.
it: Rimuovi le parole d'ordine orfane e i commenti.

note: When does this occur ??
en: Untitled
it: Senza titolo

en: Untitled (%d)
it: Senza titolo (%d)

en: Close collection
it: Chiudi collezione

en: Collection has been modified.
    Save first?
it: La collezione è stata modificata.
    Non vuoi prima salvarla?

en: _Discard
it: _Rigetta

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
it: Il percorso specificato:
    %s
    è una cartella, le collezioni sono file

en: Invalid filename
it: Il nome del file non è valido

en: Overwrite File
it: Sovrascrivi file

en: Overwrite existing file?
it: Sovrascrivo il file esistente?

en: _Overwrite
it: S_ovrascrivi

en: Save collection
it: Salva collezione

en: Open collection
it: Apri collezione

en: Append collection
it: Accoda collezione

en: _Append
it: _Accoda

en: Collection Files
it: File di collezione

en: Empty
it: Vuota

en: Loading thumbs...
it: Sto caricando le miniature...

en: _View
it: _Vista

en: View in _new window
it: Visualizza in una _nuova finestra

en: Rem_ove
it: Rimu_ovi

en: Append from collection...
it: Accoda da collezione...

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select none
it: Non selezionare nulla

en: _Copy...
it: _Copia...

en: _Move...
it: _Muovi...

en: _Rename...
it: _Rinomina...

en: _Delete...
it: E_limina...

en: _Sort
it: _Ordina

en: Show filename _text
it: Mostra i _testi dei file

en: _Save collection
it: _Salva collezione

en: Save collection _as...
it: Salva la collezione _come...

en: _Find duplicates...
it: Trova _duplicati...

en: Print...
it: Stampa...

en: Dropped list includes folders.
it: La lista rimossa include delle cartelle.

en: _Add contents
it: _Aggiungi dei contenuti

en: Add contents _recursive
it: Aggiungi dei contenuti _ricorsivamente

en: _Skip folders
it: _Ignora le cartelle

en: Cancel
it: Annulla

en: Unable to delete file:
    %s
it: Non è possibile cancellare il file:
    %s

en: File deletion failed
it: La cancellazione del file è fallita

en: Delete file
it: Cancella i file

en: About to delete the file:
     %s
it: Riguardo il cancellare il file:
    %s

en: Path
it: Percorso

en: Drop files to compare them.
it: Sposta i file per confrontarli.

en: %d files
it: %d file

en: %d matches found in %d files
it: %d corrispondenze trovate in %d file

en: [set 1]
it: [gruppo 1]

en: Reading checksums...
it: Sto leggendo i checksum...

en: Reading dimensions...
it: Sto leggendo le dimensioni...

en: Reading similarity data...
it: Sto leggendo i dati di somiglianza...

en: Comparing...
it: Sto confrontando...

en: Sorting...
it: Sto ordinando...

en: Select group _1 duplicates
it: Seleziona i duplicati del gruppo _1

en: Select group _2 duplicates
it: Seleziona i duplicati del gruppo _2

en: C_lear
it: Pu_lisci

en: Close _window
it: Chiudi la _finestra

en: %d files (set 2)
it: %d file (gruppo 2)

en: Size
it: Dimensione

en: Date
it: Data

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Similarity (high)
it: Somiglianza (alta)

en: Similarity
it: Somiglianza

en: Similarity (low)
it: Somiglianza (bassa)

en: Similarity (custom)
it: Somiglianza (personalizzata)

en: Compare to:
it: Confronta con:

en: Compare by:
it: Confronta per:

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Compare two file sets
it: Confronta due gruppi di file

en: Sort
it: Ordina

note: flash fired (bit 0)
en: yes
it: sì

en: stopping...
it: Sto fermando...

en: Edit command results
it: Modifica i risultati del comando

en: Output of %s
it: Uscita di %s

en: Failed to run command:
    %s
it: Non sono riuscito ad avviare il comando:
    %s

en: stopped by user
it: è stato fermato dall'utente

en: unknown
it: sconosciuto

en: top left
it: in alto a sinistra

en: top right
it: in alto a destra

en: bottom right
it: in basso a destra

en: bottom left
it: in basso a sinistra

en: left top
it: in alto a sinistra

en: right top
it: in alto a destra

en: right bottom
it: in basso a destra

en: left bottom
it: in basso a sinistra

en: inch
it: pollici

en: centimeter
it: centimetri

en: average
it: media

en: center weighted
it: centro pesato

en: spot
it: macchia

en: multi-spot
it: multispot

en: multi-segment
it: multisegmento

en: partial
it: parziale

en: other
it: altro

en: not defined
it: non definito

en: manual
it: manuale

en: normal
it: normale

en: aperture
it: apertura

en: shutter
it: otturatore

en: creative
it: creativo

en: action
it: azione

en: portrait
it: ritratto

en: landscape
it: orizzontale

en: daylight
it: diurno

en: fluorescent
it: fluorescente

en: tungsten (incandescent)
it: tungsteno (incandescente)

en: yes, not detected by strobe
it: sì, non rilevato dallo strobo

en: yes, detected by strobe
it: sì, rilevato dallo strobo

en: auto
it: automatico

en: Image description
it: Descrizione dell'immagine

en: Orientation
it: Orientazione

en: Exposure program
it: Programma di esposizione

en: ISO sensitivity
it: Sensibilità ISO

en: Date original
it: Data originale

en: Date digitized
it: Data digitalizzata

en: Shutter speed
it: Velocità otturatore

en: Aperture
it: Apertura

en: Exposure bias
it: Orientamento dell'esposizione

en: Subject distance
it: Distanza del soggetto

en: Metering mode
it: Modalità di conteggio

en: Light source
it: Sorgente di luce

en: Focal length
it: Lunghezza focale

note: ExifImageWidth, ExifImageHeight can also be unsigned short
en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: infinity
it: infinità

en: mode:
it: modalità:

en: on
it: acceso

en: off
it: spento

en: not detected by strobe
it: non rilevato dallo strobo

en: detected by strobe
it: rilevato dallo strobo

note: we ignore flash function (bit 5) red-eye (bit 6)
en: red-eye reduction
it: riduzione degli occhi rossi

en: dot
it: punto

en: %d bytes
it: %d byte

en: Full screen
it: Schermo intero

en: Full size
it: Dimensione piena

en: Screen
it: Schermo

en: Determined by Window Manager
it: Daterminato dal gestore finestre

en: Active screen
it: Schermo attivo

en: Active monitor
it: Monitor attivo

en: Unable to write history lists to: %s
it: Non è possibile scrivere la cronologia in: %s

en: Zoom _in
it: In_grandisci

en: Zoom _out
it: Ri_duci

en: Zoom _1:1
it: Ingrandimento _1:1

en: Fit image to _window
it: Adatta l'immagine alla _finestra

en: Set as _wallpaper
it: Imposta come _sfondo

en: _Stop slideshow
it: F_erma la presentazione

en: Continue slides_how
it: Continua la presenta_zione

en: Pause slides_how
it: Pa_usa nella presentazione

en: _Start slideshow
it: A_vvia la presentazione

en: Exit _full screen
it: _Smetti la modalità a schermo intero

en: _Full screen
it: Sc_hermo intero

en: C_lose window
it: Chi_udi la finestra

en: Ascending
it: Ascendente

en:  Slideshow
it: Presentazione

en:  Paused
it: In pausa

en: %s, %d files (%s, %d)%s
it: %s, %d file (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
it: %s, %d file%s

en: %d files%s
it: %d file%s

en: (no read permission) %s bytes
it: (nessun permesso di lettura) %s byte

en: ( ? x ? ) %s bytes
it: ( ? x ? ) %s byte

en: ( %d x %d ) %s bytes
it: ( %d x %d ) %s byte

en: Tools
it: Strumenti

en: Use current
it: Usa la cartella corrente

en: Layout
it: Struttura

en: Files
it: File

en: Image
it: Immagine

en: (drag to change order)
it: (trascina per cambiare l'ordine)

en: Hide file _list
it: Nascondi la _lista dei file

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Help
it: _Aiuto

en: New _window
it: _Nuova finestra

en: _New collection
it: Nuova _collezione

en: _Open collection...
it: Apri c_ollezione...

en: _Search...
it: C_erca...

en: _Print...
it: Stam_pa...

en: N_ew folder...
it: N_uova cartella...

en: _Quit
it: C_hiudi

en: _Rotate clockwise
it: _Ruota in senso orario

en: Rotate _counterclockwise
it: Ruota in senso _antiorario

en: Rotate 1_80
it: Ruota di 1_80 gradi

en: _Mirror
it: _Speculare

en: _Flip
it: Ri_balta

en: Select _all
it: Seleziona _tutto

en: Select _none
it: Non selezionare _nulla

en: P_references...
it: P_referenze...

en: _Thumbnail maintenance...
it: _Manutenzione miniature...

en: Zoom in
it: Ingrandisci

en: Zoom out
it: Riduci

en: _Zoom to fit
it: _Adatta alla finestra

en: F_ull screen
it: Schermo i_ntero

en: _Hide file list
it: _Nascondi lista file

en: _Refresh
it: Aggio_rna

en: _Contents
it: _Contenuti

en: _Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

en: _Release notes
it: Note sulla ver_sione

en: _About
it: _Informazioni

en: _Float file list
it: Lista  _flottante dei file

en: Hide tool_bar
it: Nascondi la _barra degli strumenti

en: Sort _manager
it: Ge_stione ordinamento

en: Toggle _slideshow
it: Avvia/Ferma pre_sentazione

en: I_cons
it: _Icone

en: valid options are:
it: sono opzioni valide:

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
it: non valido o ignorato: %s
    Usa il comando gqview --help per ottenere le opzioni disponibili

en: Could not create dir:%s
it: Non è possibile creare la cartella: %s

en: Collections have been modified. Quit anyway?
it: Sono state modificate delle collezioni. Esco comunque?

en: Command line
it: Linea di comando

en: Sort by size
it: Ordina per dimensione

en: Sort by date
it: Ordina per data

en: Unsorted
it: Non ordinato

en: Sort by path
it: Ordina per percorso

en: Sort by number
it: Ordina per numero

en: Sort by name
it: Ordina per nome

en: Zoom to original size
it: Ingrandisci alla dimensione originale

en: Fit image to window
it: Adatta l'immagine alla finestra

en: Leave Zoom at previous setting
it: Usa l'impostazione precedente dell'ingrandimento

en: Zoom
it: Ingrandimento

en: Rotate _180
it: Ruota di _180 gradi

en: People
it: Gente

en: Nature
it: Natura

en: Landscape
it: Orizzontale

en: Art
it: Arte

en: Places
it: Luoghi

en: Portrait
it: Ritratto

en: Desktop
it: Scrivania

en: %d images, %s
it: %d immagini, %s

en: The pan view does not support the folder "%s".
it: La vista panoramica non supporta la cartella "%s".

en: Folder not supported
it: La cartella non è supportata

en: Reading image data...
it: Sto leggendo i dati dell'immagine...

en: Sorting images...
it: Sto ordinando le immagini...

en: Filename:
it: Nome file:

en: Location:
it: Posizione:

en: Date:
it: Data:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Folder not found
it: La cartella non è stata trovata

en: The entered path is not a folder
it: Il percorso immesso non corrisponde ad una cartella

en: Timeline
it: Linea temporale

en: Calendar
it: Calendario

en: Folders (flower)
it: Cartelle (fiore)

en: Grid
it: Griglia

en: Dots
it: Punti

en: No Images
it: Nessuna immagine

en: Small Thumbnails
it: Miniature Piccole

en: Normal Thumbnails
it: Miniature Normali

en: Large Thumbnails
it: Miniature Grandi

en: Pan View Performance
it: Esecuzione Vista Panoramica

en: Pan view performance may be poor.
it: L'esecuzione in vista panoramica può essere scadente.

en: To improve performance of thumbnails in the pan view the following options can be enabled. Note that both options must be enabled to notice a change in performance.
it: Le opzioni seguenti possono essere abilitate per migliorare l'esecuzione delle miniature in modalità vista panoramica. Nota che, per rilevare una modifica nella resa, entrambe le opzioni devono essere abilitate.

en: Cache thumbnails
it: Ricorda miniature

en: Use shared thumbnail cache
it: Usa la cache condivisa delle miniature

en: Do not show this dialog again
it: Non mostrare ancora questo dialogo

en: Sort by E_xif date
it: Ordina per data E_xif

en: Filter
it: Filtro

en: Find:
it: Trova:

en: Find
it: Trova

en: path found
it: il percorso è stato trovato

en: filename found
it: Il file è stato trovato

en: partial match
it: corrispondenza parziale

en: no match
it: nessuna corrispondenza

en: Nearest (worst, but fastest)
it: Più vicino (peggiore, ma veloce)

en: Tiles
it: Tacche

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Hyper (best, but slowest)
it: Ultra (migliore, ma più lento)

en: Custom
it: Personale

en: Reset filters
it: Reimposta i filtri

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
it: Questo reimposterà i filtri dei file a quelli prestabiliti.
    Continuo?

en: Clear trash
it: Svuota il cestino

en: This will remove the trash contents.
it: Questo rimuoverà i contenuti del cestino.

en: General
it: Generale

en: Quality:
it: Qualità:

en: Slide show
it: Presentazione

en: Random
it: Casuale

en: Repeat
it: Ripeti

en: Preload next image
it: Precarica l'immagine successiva

en: Refresh on file change
it: Aggiorna quando cambiano i file

en: Zoom increment:
it: Incremento dell'ingrandimento:

en: Appearance
it: Apparenza

en: Convenience
it: Convenienza

en: Windows
it: Finestre

en: State
it: Status

en: Remember window positions
it: Ricorda la posizione delle finestre

en: Remember tool state (float/hidden)
it: Ricorda lo stato degli strumenti (flottanti o nascosti)

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
it: Adatta l'immagine alla finestra quando gli strumenti sono nascosti o flottanti

en: Limit size when auto-sizing window (%):
it: Dimensione limite della finestra quando si autoridimensiona (%):

en: Smooth image flip
it: Sfuma l'immagine ribaltata

en: Disable screen saver
it: Disabilita salvaschermo

en: Font
it: Carattere

en: Text
it: Testo

en: Defaults
it: Impostazioni prestabilite

en: Case sensitive sort
it: Ordinamento maiuscolo/minuscolo

en: Disable File Filtering
it: Disabilita i filtri sui file

en: File types
it: Tipi di file

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Menu name
it: Nome menù

en: Behavior
it: Comportamento

en: Delete
it: Cancella

en: Confirm file delete
it: Conferma la cancellazione dei file

en: Enable Delete key
it: Abilita tasto Canc

en: Safe delete
it: Eliminazione sicura

en: Maximum size:
it: Dimensione massima:

en: View
it: Vista

en: Descend folders in tree view
it: Approfondisci le cartelle nella vista ad albero

en: In place renaming
it: Rinomina sul posto

en: Navigation
it: Navigazione

en: Progressive keyboard scrolling
it: Scorrimento progressivo da tastiera

en: Mouse wheel scrolls image
it: L'immagine è scorsa dalla rotella del mouse

en: Selection
it: Selezione

en: All
it: Tutto

en: One image per page
it: Una sola immagine per pagina

en: Proof sheet
it: Verifica la carta

en: Default printer
it: Stampante predefinita

en: Custom printer
it: Stampante personalizzata

en: PostScript file
it: File Postscript

en: Image file
it: File immagine

en: jpeg, low quality
it: JPEG, bassa qualità

en: jpeg, normal quality
it: JPEG, qualità normale

en: jpeg, high quality
it: JPEG, qualità alta

en: points
it: punti

en: millimeters
it: millimetri

en: centimeters
it: centimetri

en: inches
it: pollici

en: picas
it: pica

en: Letter
it: Lettera

note: in 8.5 x 11
en: Legal
it: Legale

note: in 8.5 x 14
en: Executive
it: Esecutivo

note: in 7.25x 10.5 mm 841 x 1189 mm 594 x 841 mm 420 x 594 mm 297 x 420 mm 210 x 297 mm 148 x 210 mm 105 x 148 mm 353 x 500 mm 250 x 353 mm 176 x 250 mm 125 x 176
en: Envelope #10
it: Inviluppo #10

note: in 4.125 x 9.5
en: Envelope #9
it: Inviluppo #9

note: in 3.875 x 8.875
en: Envelope C4
it: Inviluppo C4

note: mm 229 x 324
en: Envelope C5
it: Inviluppo C5

note: mm 162 x 229
en: Envelope C6
it: Inviluppo C6

note: mm 114 x 162
en: Photo 6x4
it: Foto 6x4

note: in 6   x 4
en: Photo 8x10
it: Foto 8x10

note: in 8   x 10
en: Postcard
it: Cartolina

note: mm 100 x 148
en: Tabloid
it: Rotocalco

en: page %d of %d
it: pagina %d di %d

en: Preview
it: Anteprima

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
it: Non riesco ad aprire il collegamento per scrivere.
    "%s"

en: A file with name %s already exists.
it: Esiste già un file chiamato %s.

en: Failure writing to file %s
it: Impossibile scrivere sul file %s

en: SIGPIPE error writing to printer.
it: Si è verificato l'errore SIGPIPE inviando alla stampante.

en: Page %d
it: Pagina %d

en: Printing error
it: Errore di stampa

en: An error occured printing to %s.
it: Si è verificato un errore scrivendo sul file %s.

en: Details
it: Dettagli

en: Printing %d pages to %s.
it: Sto stampando %d pagine su %s

en: Format:
it: Formato:

en: Units:
it: Unità:

en: Orientation:
it: Orientazione:

en: Destination:
it: Destinazione:

en: <printer name>
it: <nome della stampante>

en: Unlimited
it: Illimitato

en: Show
it: Mostra

en: Source
it: Sorgente

en: Image size:
it: Dimensione dell'immagine:

en: Proof size:
it: Verifica dimensione:

en: Paper
it: Carta

en: Margins
it: Margini

en: Left:
it: Sinistro:

en: Right:
it: Destro:

en: Top:
it: Superiore:

en: Bottom:
it: Inferiore:

en: Printer
it: Stampante

en: Custom printer:
it: Stampante personale:

en: File format:
it: Formato del file:

en: Remember print settings
it: Ricorda le impostazioni di stampa

en: error saving config file: %s
it: si è verificato un errore salvando il file di configurazione: %s

note: short, long                  callback,               extra, prefer, parameter, description
en: next image
it: immagine successiva

en: previous image
it: immagine precedente

en: first image
it: prima immagine

en: last image
it: ultima immagine

en: toggle full screen
it: attiva/disattiva la modalità a schermo intero

en: start full screen
it: avvia la modalità a schermo intero

en: stop full screen
it: smetti la modalità a schermo intero

en: toggle slide show
it: avvia/ferma la presentazione

en: start slide show
it: avvia la presentazione

en: stop slide show
it: ferma la presentazione

en: show tools
it: mostra gli strumenti

en: hide tools
it: nascondi gli strumenti

en: quit
it: chiudi

en: Remote command list:
it: Lista dei comandi remoti:

en: Remote not available
it: Non è disponibile in remoto

en: folder
it: cartella

en: comments
it: commenti

en: results
it: risultati

en: contains
it: il contenuto

en: is
it: è

en: equal to
it: uguale a

en: less than
it: meno della

en: greater than
it: maggiore di

en: between
it: tra

en: before
it: prima

en: after
it: dopo

en: match all
it: coincide tutto

en: match any
it: non coincide nulla

en: exclude
it: escludi

en: %s, %d files (%s, %d)
it: %s, %d file (%s, %d)

en: %s, %d files
it: %s, %d file

en: Searching...
it: Sto cercando...

en: File not found
it: Il file non è stato trovato

en: Please enter an existing file for image content.
it: Per favore, immetti un file esistente come contenuto dell'immagine.

en: Please enter an existing folder to search.
it: Per favore, per la ricerca immetti il nome di una cartella esistente.

en: Search:
it: Cerca:

en: Recurse
it: Ricorsivamente

en: File name
it: Nome del file

en: Match case
it: Coincide su maiuscolo/minuscolo

en: File size is
it: La dimensione del file è

en: and
it: e

en: File date is
it: La data del file è

en: Image dimensions are
it: Le dimensioni dell'immagine sono

en: Image content is
it: Il contenuto dell'immagine è

en: % similar to
it: % uguale a

en: Rank
it: Rango

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
it: Non sono riuscito a caricare le miniature dalla cache: provo a ricrearle.

en: Delete failed
it: La cancellazione non è riuscita

en: Unable to remove old file from trash folder
it: Non è possibile rimuovere i vecchi file dal cestino

en: Could not create folder
it: Non riesco a creare la cartella

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
it: Non è possibile accedere o creare il cestino.
    "%s"

en: Turn off safe delete
it: Disabilita l'eliminazione sicura

en: Safe delete: %s
it: Eliminazione sicura: %s

en: New Bookmark
it: Nuovo segnalibro

en: Edit Bookmark
it: Modifica i segnalibri

en: Path:
it: Percorso:

en: Icon:
it: Icona:

en: Select icon
it: Seleziona icona

en: _Properties...
it: _Proprietà...

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Unable to load:
    %s
it: Non riesco a caricare:
    %s

en: Rename failed
it: La rinominazione non è riuscita

en: Failed to rename %s to %s.
it: Non è possibile rinominare il file %s in %s.

en: _Rename
it: _Rinomina

en: Add _Bookmark
it: Aggiungi _Segnalibro

en: _Delete
it: _Cancella

en: New folder
it: Nuova cartella

en: Unable to create folder:
    %s
it: Non riesco a creare la cartella:
    %s

en: Error creating folder
it: Si è verificato un errore creando la cartella

en: All Files
it: Tutti i file

en: Show hidden
it: Mostra i file nascosti

en: Filter:
it: Filtro:

en: Select path
it: Seleziona percorso

en: All files
it: Tutti i fili

en: Co_ntinue
it: Co_ntinua

en: Choose the destination folder.
it: Scegli la cartella di destinazione.

en: Original name:
it: Nome originale:

en: New name:
it: Nuovo nome:

en: Auto rename
it: Rinomina automaticamente

en: Begin text
it: Inizio testo

en: Start #
it: Avvia #

en: End text
it: Fine testo

en: Padding:
it: Riempimento:

en: Rename
it: Rinomina

en: _Copy
it: _Copia

en: _Move
it: _Muovi

en: _Up to parent
it: _Su alla cartella origine

en: _Slideshow
it: _Presentazione

en: Slideshow recursive
it: Presentazione ricorsiva

en: Find _duplicates...
it: Trova i duplicati...

en: Find duplicates recursive...
it: Trova i duplicati ricorsivamente...

en: _New folder...
it: _Nuova cartella...

en: Re_fresh
it: Ag_giorna

en: Show _thumbnails
it: Mostra le _miniature

en: Invalid file name:
    %s
it: Il nome del file non è valido:
    %s

en: Error renaming file
it: Si è verificato un errore mentre rinominavo il file
