geeqie-1.3 - en to tr translation catalogue (1408 entries)

en: Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyici

en: View and manage images
tr: Resimleri görüntüle ve yönet

en: Import Geeqie 1.0alphaX metadata
tr: Geeqie 1.0alphaX meta verilerini içe aktar

en: Import GQView metadata
tr: GQView meta verilerini içe aktar

en: Apply the orientation to image content
tr: Yönlendirmeyi resim içeriğine uygula

en: Symlink
tr: Sembolik bağ

en: UFRaw Batch
tr: UFRaw Yığını

en: Edit UFRaw ID file
tr: UFRaw Kimlik dosyasını düzenle

en: UFRaw Batch recursive
tr: UFRaw Toplu özyinelemeli

en: Metadata
tr: Metaveri

en: Description
tr: Açıklama

en: Value
tr: Değer

en: Name
tr: Ad

en: Tag
tr: Etiket

en: Format
tr: Biçim

en: Elements
tr: Öğeler

en: Title
tr: Başlık

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Comment
tr: Yorum

en: Rating
tr: Derecelendirme

note: other pre-configured panes
en: File info
tr: Dosya bilgisi

en: Location and GPS
tr: Konum ve GPS

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: GPS Map
tr: GPS Haritası

en: Move to _top
tr: Üste _taşı

en: Move _up
tr: Yukarı _taşı

en: Move _down
tr: Aşağı _taşı

en: Move to _bottom
tr: Alta _taşı

en: Remove
tr: Kaldır

en: Add Pane
tr: Bölme Ekle

en: Add text to selected files
tr: Seçilen dosyalara metin ekle

en: Replace existing text in selected files
tr: Seçili dosyalarda mevcut metni değiştir

en: Configure entry
tr: Girişi yapılandır

note: for the pane
en: Add entry
tr: Giriş ekle

en: Key:
tr: Tuş:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Show only if set
tr: Yalnızca ayarlanmışsa göster

en: Editable (supported only for XMP)
tr: Düzenlenebilir (yalnızca XMP için desteklenir)

note: for the entry
en: Configure "%s"
tr: Yapılandır "%s"

en: Remove "%s"
tr: Kaldır "%s"

en: Copy "%s"
tr: Kopyala "%s"

en: Show hidden entries
tr: Gizli girişleri göster

en: 
    Do you want to geocode image %s?
tr: 
    %s resmini coğrafi olarak kodlamak ister misiniz?

en: 
    Do you want to geocode %i images?
tr: 
    %i adet resmi coğrafi olarak kodlamak ister misiniz?

en: 
    This image is already geocoded!
tr: 
    Bu resim zaten coğrafi olarak kodlanmış!

en: 
    One image is already geocoded!
tr: 
    Bir resim zaten coğrafi olarak kodlanmış!

en: 
    %i Images are already geocoded!
tr: 
    %i adet resim zaten coğrafi olarak kodlanmış!

en: 
    
    Position: %s
tr: 
    
    Konum: %s

en: Geocode images
tr: Coğrafi kodlu resimler

en: Write lat/long to meta-data?
tr: Meta-verilere enlem/boylam yazılsın mı?

en: Zoom %i
tr: %i yakınlaştır

en: Zoom level %i
tr: Yakınlaştırma seviyesi %i

en: Loading map
tr: Harita yükleniyor

en: Enable markers
tr: İşaretçileri etkinleştir

en: Centre map on marker
tr: İşaretçinin merkez haritası

en: Move map centre to marker
     is disabled
tr: Harita merkezini işaretçiye taşıma
     devre dışı

en: Move map centre to marker
     is enabled
tr: Harita merkezini işaretçiye taşıma
     etkin

en: Map centering
tr: Harita ortalanıyor

note: use the same strings as in layout_util.c
en: Histogram on _Red
tr: Kı_rmızı Histogram

en: Histogram on _Green
tr: _Yeşil Histogram

en: Histogram on _Blue
tr: _Mavi Histogram

en: _Histogram on RGB
tr: RGB _Histogram

en: Histogram on _Value
tr: _Değer Üzerinde Histogram

en: Li_near Histogram
tr: Doğrusa_l Histogram

en: L_og Histogram
tr: Günlük Hist_ogramı

en: Add keywords to selected files
tr: Seçilen dosyalara anahtar kelimeler ekle

en: Replace existing keywords in selected files
tr: Seçili dosyalardaki mevcut anahtar kelimeleri değiştir

en: Edit keyword
tr: Anahtar kelimeyi düzenle

en: New keyword
tr: Yeni anahtar kelime

en: Configure keyword
tr: Anahtar kelimeyi yapılandır

en: Keyword:
tr: Anahtar kelime:

en: Keyword type:
tr: Anahtar kelime türü:

en: Active keyword
tr: Etkin anahtar kelime

en: Helper
tr: Yardımcı

en: This will disconnect all Marks Keywords connections
tr: Bu, tüm Anahtar Kelime bağlantılarını kesecek

en: Marks Keywords
tr: Anahtar Kelimeler

en: Add "%s" to all selected images
tr: Seçilen tüm resimlere "%s" ekle

en: Hide "%s"
tr: "%s"'i gizle

en: Mark %d
tr: %d'i işaretle

en: Connect "%s" to mark
tr: İşaretlemek için "%s"'i bağla

en: Edit "%s"
tr: "%s"'i düzenle

en: Disconnect "%s" from mark %s
tr: %s işaretinden "%s"'i çıkarın

en: Disconnect all Mark Keyword connections
tr: Tüm İşaretli Anahtar Kelime bağlantılarını kes

note: for the pane
en: Expand checked
tr: Kontrol edilenleri genişlet

en: Collapse unchecked
tr: Kontrol edilmeyenleri daralt

en: Hide unchecked
tr: Kontrol edilmeyenleri gizle

en: Revert all hidden
tr: Tüm gizlenenleri geri al

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Collapse all
tr: Tümünü daralt

en: Revert
tr: Geri al

en: On any change
tr: Herhangi bir değişiklik

en: The collection:
    %s
    already exists.
tr: Koleksiyon:
    %s
    zaten var.

en: Collection exists
tr: Koleksiyon var

en: Failed to save the collection:
    %s
tr: Koleksiyon kaydedilemedi:
    %s

en: Save Failed
tr: Kaydedilemedi

en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

en: Add Collection
tr: Koleksiyon Ekle

en: Name:
tr: Ad:

en: Sort Manager
tr: Sıralama Yöneticisi

en: Folders
tr: Dizinler

en: Collections
tr: Koleksiyonlar

en: Copy
tr: Kopyala

en: Move
tr: Taşı

en: Add image
tr: Resim ekle

en: Add selection
tr: Seçim ekle

en: Undo last image
tr: Son resmi geri al

en: error saving sim cache data: %s
    error: %s
tr: Sim önbellek verileri kaydedilirken hata oluştu: %s
    hatalar: %s

en: done
tr: tamam

en: Removing old metadata...
tr: Eski meta verileri kaldırılıyor...

en: Clearing cached thumbnails...
tr: Önbelleğe alınmış küçük resimler temizleniyor...

en: Removing old thumbnails...
tr: Eski küçük resimler kaldırılıyor...

en: Maintenance
tr: Bakım

en: Invalid folder
tr: Geçersiz dizin

en: The specified folder can not be found.
tr: Belirtilen dizin bulunamadı.

en: Create thumbnails
tr: Küçük resimler oluştur

en: S_tart
tr: Başla_t

en: Folder:
tr: Dizin:

en: Select folder
tr: Dizin seç

en: Include subfolders
tr: Alt dizinler dahil

en: Store thumbnails local to source images
tr: Kaynak görüntüleri yerel olarak küçük resimlerde saklayın

en: click start to begin
tr: başlamak için başlat'a tıkla

en: running...
tr: çalışıyor...

en: Clearing thumbnails...
tr: Küçük resimler temizleniyor...

en: Clear cache
tr: Önbelleği temizle

en: This will remove all thumbnails that have
    been saved to disk, continue?
tr: Bu, diske kaydedilmiş tüm küçük resimleri 
    kaldıracak, devam edilsin mi?

en: Location: %s
tr: Konum: %s

en: Cache Maintenance
tr: Önbellek Bakımı

en: Cache and Data Maintenance
tr: Önbellek ve Veri Bakımı

en: Geeqie thumbnail cache
tr: Geeqie küçük resim önbelleği

en: Clean up
tr: Temizlik

en: Remove orphaned or outdated thumbnails.
tr: Artık veya modası geçmiş küçük resimleri kaldırın.

en: Delete all cached data.
tr: Önbelleğe alınmış tüm verileri silin.

en: Shared thumbnail cache
tr: Paylaşılan küçük resim önbelleği

en: Delete all cached thumbnails.
tr: Önbelleğe alınmış tüm küçük resimleri silin.

en: Render
tr: Oluştur

en: Render thumbnails for a specific folder.
tr: Belirli bir dizin için küçük resimleri oluşturun.

en: Remove orphaned keywords and comments.
tr: Artık anahtar kelimeleri ve yorumları kaldırın.

note: When does this occur ??
en: Untitled
tr: Başlıksız

en: Untitled (%d)
tr: Başlıksız (%d)

en: %s - Collection - %s
tr: %s - Koleksiyon - %s

en: Close collection
tr: Koleksiyonu kapat

en: Collection has been modified.
    Save first?
tr: Koleksiyon değiştirildi.
    İlk önce kaydedilsin mi?

en: _Discard
tr: _Artık

en: Specified path:
    %s
    is a folder, collections are files
tr: Belirtilen yol:
    %s
    bir dizin, koleksiyonlar dosyadır

en: Invalid filename
tr: Geçersiz dosya ismi

en: Overwrite File
tr: Dosyanın üzerine yaz

en: Overwrite existing file?
tr: Mevcut dosyanın üzerine yazılsın mı?

en: _Overwrite
tr: _Üstüne yaz

en: No such file '%s'.
tr: Böyle bir dosya yok '%s'.

en: '%s' is a directory, not a collection file.
tr: '%s' bir dizin, koleksiyon dosyası değil.

en: You do not have read permissions on the file '%s'.
tr: '%s' dosyasında okuma izniniz yok.

en: Can not open collection file
tr: Koleksiyon dosyası açılamıyor

en: Save collection
tr: Koleksiyonu kaydet

en: Open collection
tr: Koleksiyon aç

en: Append collection
tr: Koleksiyon ekle

en: _Append
tr: _Ekle

en: Collection Files
tr: Koleksiyon Dosyaları

en: failed to open collection (write) "%s"
tr: "%s" koleksiyonu (yazma) açılamadı

en: error saving collection file: %s
    error: %s
tr: koleksiyon dosyası kaydedilirken hata oluştu: %s
    hata: %s

en: %s, %d images (%s, %d)
tr: %s, %d resim (%s, %d)

en: %s, %d images
tr: %s, %d resim

en: Empty
tr: Boş

en: Loading thumbs...
tr: Küçük resimler yükleniyor...

en: _View
tr: _Görünüm

en: View in _new window
tr: Y_eni penerede göster

en: Rem_ove
tr: _Kaldır

en: Append from file selection
tr: Dosya seçiminden ekle

en: Append from collection...
tr: Koleksiyondan ekle...

en: _Selection
tr: _Seçim

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Select none
tr: Hiçbirini seçme

en: Invert selection
tr: Zıt seçim

en: Rectangular selection
tr: Dikdörtgen seçimi

en: _Copy...
tr: _Kopyala...

en: _Move...
tr: _Taşı...

en: _Rename...
tr: Yeniden adlandı_r...

en: _Copy path
tr: Yolu _kopyala

en: _Copy path unquoted
tr: Alıntı olmayan yolu kopyala

en: _Delete...
tr: _Sil...

en: Randomize
tr: Gelişigüzel

en: _Sort
tr: _Sırala

en: Show filename _text
tr: Dosya ismi me_tnini göster

en: _Save collection
tr: Kolek_siyonu kaydet

en: Save collection _as...
tr: Koleksiyonu f_arklı kaydet...

en: _Find duplicates...
tr: _Kopyaları bul...

en: Print...
tr: Yazdır...

en: Dropped list includes folders.
tr: Bırakılan listede dizinler var.

en: _Add contents
tr: İçerik _ekle

en: Add contents _recursive
tr: Özyinelemeli içe_rik ekle

en: _Skip folders
tr: Di_zinleri atla

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Adobe RGB compatible
tr: Adobe RGB uyumlu

en: Custom profile
tr: Özel düzen

en: error
tr: hata

en: warning
tr: uyarı

en: Can't save
tr: Kaydedilemiyor

en: Please specify file name.
tr: Lütfen dosya adını belirtin.

en: Could not create directory
tr: Dizin oluşturulamadı

en: Desktop file
tr: Masaüstü dosyası

en: Unable to delete file:
    %s
tr: Dosya silinemedi:
    %s

en: File deletion failed
tr: Dosya silme başarısız oldu

en: Delete file
tr: Dosyayı sil

en: About to delete the file:
     %s
tr: Dosya silinmek üzere:
     %s

en: new.desktop
tr: yeni.desktop

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Hidden
tr: Gizli

en: Path
tr: Yol

en: Drop files to compare them.
tr: Karşılaştırmak için dosyaları bırakın.

en: %d files
tr: %d dosya

en: %d matches found in %d files
tr: %d dosyada %d eşleşme bulundu

en: [set 1]
tr: [ayar 1]

en: Reading checksums...
tr: Sağlama toplamları okunuyor...

en: Reading dimensions...
tr: Boyutlar okunuyor...

en: Reading similarity data...
tr: Benzerlik verileri okunuyor...

en: Comparing...
tr: Karşılaştırma...

en: Sorting...
tr: Sıralama...

en: Select group _1 duplicates
tr: Grup _1 kopyalarını seç

en: Select group _2 duplicates
tr: Grup _2 kopyalarını seç

en: C_lear
tr: Temiz_le

en: Close _window
tr: _Pencereyi kapat

en: %d files (set 2)
tr: %d dosya (ayar 2)

en: Name case-insensitive
tr: Ad büyük/küçük harfe duyarlı

en: Size
tr: Boyut

en: Date
tr: Tarih

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Checksum
tr: Sağlama Toplamı

en: Similarity (high)
tr: Benzerlik (yüksek)

en: Similarity
tr: Benzerlik

en: Similarity (low)
tr: Benzerlik (düşük)

en: Similarity (custom)
tr: Benzerlik (özel)

en: Find duplicates
tr: Kopyaları bul

en: Compare to:
tr: Şununla karşılaştır:

en: Compare by:
tr: Karşlaştır:

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Ignore Rotation
tr: Döndürmeyi Yoksay

en: Compare two file sets
tr: İki dosya kümesini karşılaştırın

en: Sort
tr: Sırala

en: Custom Threshold
tr: Özel Eşik

en: Desktop file '%s' should not include extension in Icon key: '%s'
tr: '%s' masaüstü dosyası simge anahtarında uzantı içermemelidir: '%s'

note: flash fired (bit 0)
en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

en: stopping...
tr: durduruluyor...

en: Edit command results
tr: Komut sonuçlarını düzenle

en: Output of %s
tr: %s çıktısı

en: Failed to run command:
    %s
tr: Komut çalıştırılamadı:
    %s

en: stopped by user
tr: kullanıcı tarafından durduruldu

en: Invalid editor command
tr: Geçersiz düzenleyici komutu

en: Editor template is empty.
tr: Düzenleyici şablonu boş.

en: Editor template has incorrect syntax.
tr: Düzenleyici şablonunun yanlış sözdizimi var.

en: Editor template uses incompatible macros.
tr: Düzenleyici şablonu, uyumsuz makrolar kullanır.

en: Can't find matching file type.
tr: Eşleşen dosya türü bulunamadı.

en: Can't execute external editor.
tr: Dış düzenleyici yürütülemiyor.

en: External editor returned error status.
tr: Dış düzenleyici hata durumu döndürdü.

en: File was skipped.
tr: Dosya atlanmış.

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: top left
tr: üst sol

en: top right
tr: üst sağ

en: bottom right
tr: alt sağ

en: bottom left
tr: alt sol

en: left top
tr: sol üst

en: right top
tr: sağ üst

en: right bottom
tr: sağ alt

en: left bottom
tr: sol alt

en: inch
tr: inç

en: centimeter
tr: santimetre

en: average
tr: ortalama

en: center weighted
tr: merkez ağırlıklı

en: spot
tr: nokta

en: multi-spot
tr: çoklu nokta

en: multi-segment
tr: çok kademeli

en: partial
tr: kısmi

en: other
tr: diğer

en: not defined
tr: tanımlanmamış

en: manual
tr: el ile

en: normal
tr: olağan

en: aperture
tr: açıklık

en: shutter
tr: deklanşör

en: creative
tr: oluşturucu

en: action
tr: eylem

en: portrait
tr: portre

en: landscape
tr: manzara

en: daylight
tr: gün ışığı

en: fluorescent
tr: floresan

en: tungsten (incandescent)
tr: tungsten (akkor)

en: flash
tr: flaş

en: fine weather
tr: güzel hava

en: cloudy weather
tr: bulutlu hava

en: shade
tr: gölge

en: daylight fluorescent
tr: gün ışığı floresan

en: day white fluorescent
tr: gün beyazı floresan

en: cool white fluorescent
tr: soğuk beyaz floresan

en: white fluorescent
tr: beyaz floresan

en: standard light A
tr: standart ışık A

en: standard light B
tr: standart ışık B

en: standard light C
tr: standart ışık C

en: ISO studio tungsten
tr: ISO stüdyosu tungsten

en: yes, not detected by strobe
tr: evet, çakar tarafından algılanmadı

en: yes, detected by strobe
tr: evet, çakar tarafından algılandı

en: uncalibrated
tr: kalibre edilmemiş

en: 1 chip color area
tr: 1 çip renk alanı

en: 2 chip color area
tr: 2 çip renk alanı

en: 3 chip color area
tr: 3 çip renk alanı

en: color sequential area
tr: renk sıralı alanı

en: trilinear
tr: üç çizgili

en: color sequential linear
tr: renk sıralı doğrusal

en: digital still camera
tr: dijital sabit kamera

en: direct photo
tr: doğrudan fotoğraf

en: custom
tr: özel

en: auto
tr: otomatik

en: auto bracket
tr: otomatik destek

en: standard
tr: standart

en: night scene
tr: gece çekimi

en: none
tr: yok

en: low gain up
tr: düşük kazanç

en: high gain up
tr: yüksek kazanç

en: low gain down
tr: düşük kayıp

en: high gain down
tr: yüksek kayıp

en: soft
tr: yumuşak

en: hard
tr: sert

en: low
tr: düşük

en: high
tr: yüksek

en: macro
tr: makro

en: close
tr: kapat

en: distant
tr: uzak

en: Image Width
tr: Resim Genişliği

en: Image Height
tr: Resim Yüksekliği

en: Bits per Sample/Pixel
tr: Örnek/Piksel başına bit

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Image description
tr: Resim açıklaması

en: Camera make
tr: Kamera yapma

en: Camera model
tr: Kamera modeli

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: X resolution
tr: X çözünürlüğü

en: Y Resolution
tr: Y çözünürlüğü

en: Resolution units
tr: Çözünürlük birimleri

en: Firmware
tr: Yazılım

en: White point
tr: Beyaz nokta

en: Primary chromaticities
tr: Birincil kromatiklikler

en: YCbCy coefficients
tr: YCbCy katsayıları

en: YCbCr positioning
tr: YCbCr konumlandırma

en: Black white reference
tr: Siyah beyaz referans

en: SubIFD Exif offset
tr: SubIFD Exif baskı

note: subIFD follows
en: Exposure time (seconds)
tr: Pozlama süresi (saniye)

en: FNumber
tr: Oransal açıklık

en: Exposure program
tr: Pozlama programı

en: Spectral Sensitivity
tr: Görüntüsel Duyarlılık

en: ISO sensitivity
tr: ISO Duyarlılığı

en: Optoelectric conversion factor
tr: Optoelektrik dönüşüm etkeni

en: Exif version
tr: Exif sürümü

en: Date original
tr: Özgün tarih

en: Date digitized
tr: Sayısallaştırılmış tarih

en: Pixel format
tr: Piksel biçimi

en: Compression ratio
tr: Sıkıştırma oranı

en: Shutter speed
tr: Deklanşör hızı

en: Aperture
tr: Açıklık

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Exposure bias
tr: Pozlama eğilimi

en: Maximum aperture
tr: En fazla açıklık

en: Subject distance
tr: Özne uzaklığı

en: Metering mode
tr: Ölçme kipi

en: Light source
tr: Işık kaynağı

en: Flash
tr: Flaş

en: Focal length
tr: Odak uzaklığı

en: Subject area
tr: Özne alanı

en: MakerNote
tr: YapanNotu

en: UserComment
tr: KullanıcıYorumu

en: Subsecond time
tr: Alt İkinci zaman

en: Subsecond time original
tr: Özgün Alt İkinci zaman

en: Subsecond time digitized
tr: Alt İkinci zaman sayısallaştırılmış

en: FlashPix version
tr: FlashPix sürümü

en: Colorspace
tr: Renkalanı

note: ExifImageWidth, ExifImageHeight can also be unsigned short
en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: Audio data
tr: Ses verisi

en: ExifR98 extension
tr: ExifR98 uzantısı

en: Flash strength
tr: Flaş gücü

en: Spatial frequency response
tr: Mekansal frekans cevabı

en: X Pixel density
tr: X Piksel yoğunluğu

en: Y Pixel density
tr: Y Piksel yoğunluğu

en: Pixel density units
tr: Piksel yoğunluğu birimleri

en: Subject location
tr: Özne konumu

en: Sensor type
tr: Algılayıcı türü

en: Source type
tr: Kaynak türü

en: Scene type
tr: Sahne türü

en: Color filter array pattern
tr: Renk süzgeci sıra deseni

note: tags a4xx were added for Exif 2.2 (not just these - some above, as well)
en: Render process
tr: Oluşturma işlemi

en: Exposure mode
tr: Pozlama kipi

en: White balance
tr: Beyaz dengesi

en: Digital zoom ratio
tr: Sayısal yakınlaştırma oranı

en: Focal length (35mm)
tr: Odak uzaklığı (35mm)

en: Scene capture type
tr: Sahne yakalama türü

en: Gain control
tr: Kazanç denetimi

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Sharpness
tr: Netlik

en: Device setting
tr: Aygıt ayarları

en: Subject range
tr: Özne alanı

en: Image serial number
tr: Resmin seri numarası

en: Can't get image comment: not compiled with Exiv2.
tr: Resim yorumu alınamıyor: Exiv2 ile derlenmedi.

en: Can't set image comment: not compiled with Exiv2.
tr: Resim yorumu ayarlanamıyor: Exiv2 ile derlenmedi.

en: infinity
tr: sonsuzluk

en: mode:
tr: kip:

en: on
tr: açık

en: off
tr: kapalı

en: not detected by strobe
tr: çakar tarafından algılanmadı

en: detected by strobe
tr: çakar tarafından algılandı

note: we ignore flash function (bit 5) red-eye (bit 6)
en: red-eye reduction
tr: kırmızı göz azaltma

en: dot
tr: benek

en: embedded
tr: gömülü

en: Above Sea Level
tr: Deniz seviyesinden yukarıda

en: Below Sea Level
tr: Deniz seviyesinin altında

en: Camera
tr: Kamera

en: Focal length 35mm
tr: Odak uzaklığı 35mm

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Color profile
tr: Renk düzeni

en: GPS position
tr: GPS konumu

en: GPS altitude
tr: GPS yüksekliği

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: File date
tr: Dosya tarihi

en: File mode
tr: Dosya kipi

en: %d bytes
tr: %d bayt

en: file or directory does not exist
tr: dosya veya dizin yok

en: destination already exists
tr: Hedef zaten var

en: destination can't be overwritten
tr: hedefin üzerine yazılamaz

en: destination directory is not writable
tr: hedef dizin yazılabilir değil

en: destination directory does not exist
tr: hedef dizin yok

en: source directory is not writable
tr: kaynak dizin yazılabilir değil

en: no read permission
tr: okuma izni yok

en: file is readonly
tr: dosya salt okunur

en: destination already exists and will be overwritten
tr: hedef zaten var ve üzerine yazılacak

en: source and destination are the same
tr: kaynak ve hedef aynı

en: source and destination have different extension
tr: kaynak ve hedef farklı uzantılara sahip

en: there are unsaved metadata changes for the file
tr: dosya için kaydedilmemiş meta veri değişiklikleri var

en: another destination file has the same filename
tr: başka bir hedef dosya aynı dosya adına sahip

en: Full screen
tr: Tam ekran

en: Full size
tr: Tam boy

en: Monitor
tr: Monitör

en: Screen
tr: Ekran

en: Determined by Window Manager
tr: Pencere Yöneticisi tarafından belirlenir

en: Active screen
tr: Etkin ekran

en: Active monitor
tr: Etkin monitör

en: Log Histogram on Red
tr: Kırmızı üzerinde Günlük Histogramı

en: Log Histogram on Green
tr: Yeşil üzerinde Günlük Histogramı

en: Log Histogram on Blue
tr: Mavi üzerinde Günlük Histogramı

en: Log Histogram on RGB
tr: RGB üzerinde Günlük Histogramı

en: Log Histogram on value
tr: Değer üzerinde Günlük Histogramı

en: Linear Histogram on Red
tr: Kırmızı üzerinde Doğrusal Histogram

en: Linear Histogram on Green
tr: Yeşil üzerinde Doğrusal Histogram

en: Linear Histogram on Blue
tr: Mavi üzerinde Doğrusal Histogram

en: Linear Histogram on RGB
tr: RGB üzerinde Doğrusal Histogram

en: Linear Histogram on value
tr: Değer üzerinde Doğrusal Histogram

en: Unable to write history lists to: %s
tr: Geçmiş listeleri yazılamıyor: %s

en:  (Collection %s)
tr:  (Koleksiyon %s)

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
tr: JPEG resim dosyası yorumlanırken hata oluştu (%s)

en: Zoom _in
tr: _Yakınlaştır

en: Zoom _out
tr: _Uzaklaştır

en: Zoom _1:1
tr: _1:1 Yakınlaştır

en: Fit image to _window
tr: Resmi _pencereye sığdır

en: Set as _wallpaper
tr: _Duvar kağıdı olarak ayarla

en: _Go to directory view
tr: Dizin görünümüne _git

en: _Stop slideshow
tr: Resim gö_sterisini durdur

en: Continue slides_how
tr: Resim gösterisine _devam et

en: Pause slides_how
tr: Resim gösterisini _duraklat

en: _Start slideshow
tr: Resim gösterisini _başlat

en: Exit _full screen
tr: Tam _ekrandan çık

en: _Full screen
tr: _Tam ekran

en: C_lose window
tr: Pencereyi _kapat

en: Ascending
tr: Artan

en: Scroll to top left corner
tr: Sol üst köşeye kaydır

en: Scroll to image center
tr: Resim merkezine kaydır

en: Keep the region from previous image
tr: Bölgeyi önceki resimden uzak tut

en:  Slideshow
tr:  Resim gösterisi

en:  Paused
tr:  Duraklatıldı

en: %s, %d files (%s, %d)%s
tr: %s, %d dosya (%s, %d)%s

en: %s, %d files%s
tr: %s, %d dosya%s

en: %d files%s
tr: %d dosya %s

en: (no read permission) %s bytes
tr: (okuma izni yok) %s bayt

en: ( ? x ? ) %s bytes
tr: ( ? x ? ) %s bayt

en: ( %d x %d ) %s bytes
tr: ( %d x %d ) %s bayt

en: Select sort order
tr: Sıralama düzenini seç

en: Folder contents (files selected)
tr: Dizin içeriği (seçilen dosyalar)

en: (Image dimensions) Image size
tr: (Resim boyutları) Resim boyutu

en: Select zoom mode
tr: Yakınlaştırma kipini seç

note: expand only in small format
en: [Pixel x,y coord]: (Pixel R,G,B value)
tr: [Piksel x, y koordinatı]: (Piksel R, G, B değeri)

en: Tools
tr: Araçlar

en: Window options and layout
tr: Pencere seçenekleri ve düzeni

en: General options
tr: Genel seçenekler

en: Home path (empty to use your home directory)
tr: Ana yol (ev dizininizi kullanmak için boş)

en: Use current
tr: Geçerliyi kullan

en: Show date in directories list view
tr: Tarihi dizin listesi görünümünde göster

en: Exit program when this window is closed
tr: Bu pencere kapandığında programdan çık

en: Start-up directory:
tr: Başlangıç dizini:

en: No change
tr: Değişiklik yok

en: Restore last path
tr: Son yolu geri yükle

en: Home path
tr: Ev yolu

en: Layout
tr: Düzen

en: Invalid geometry
tr: Geçersiz geometri

en: Files
tr: Dosyalar

en: Image
tr: Resim

en: (drag to change order)
tr: (sırayı değiştirmek için sürükleyin)

en: _Animate
tr: _Canlandırma

en: Hide file _list
tr: Dosya _listesini gizle

en: Operation failed:
tr: İşlem başarısız:

en: Cannot create tmp file
tr: tmp dosyası oluşturulamıyor

en: File:
tr: Dosya:

en: Image orientation
tr: Resim yönü

en: _File
tr: _Dosya

en: _Go
tr: _Git

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Select
tr: _Seç

en: _Orientation
tr: _Yönlendirme

en: _Rating
tr: De_recelendirme

en: P_references
tr: Te_rcihler

en: _Files and Folders
tr: _Dosya ve Dizinler

en: _Zoom
tr: _Yakınlaştırma

en: _Color Management
tr: _Renk Yönetimi

en: _Connected Zoom
tr: _Bağlı Yakınlaştırma

en: Spli_t
tr: _Bölümleme

en: Image _Overlay
tr: Resim _Yerleşimi

en: _Plugins
tr: _Eklentiler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _First Image
tr: İlk _Resim

en: First Image
tr: İlk Resim

en: _Previous Image
tr: Önceki Res_im

en: Previous Image
tr: Önceki Resim

en: _Next Image
tr: So_nraki Resim

en: Next Image
tr: Sonraki Resim

en: _Last Image
tr: _Son Resim

en: Last Image
tr: Son Resim

en: _Back
tr: _Geri

en: Back
tr: Geri

en: _Forward
tr: İle_ri

en: Forward
tr: İleri

en: _Home
tr: _Ev

en: Home
tr: Ev

en: _Up
tr: Y_ukarı

en: Up
tr: Yukarı

en: New _window
tr: Yeni _pencere

en: New window
tr: Yeni pencere

en: _New collection
tr: Ye_ni koleksiyon

en: New collection
tr: Yeni koleksiyon

en: _Open collection...
tr: K_oleksiyon aç...

en: Open collection...
tr: Koleksiyon aç...

en: Open recen_t
tr: _Son kullanılanı aç

en: Open recent
tr: Son kullanılanı aç

en: _Search...
tr: _Ara...

en: Search...
tr: Ara...

en: Find duplicates...
tr: Kopayarı bul...

en: Pa_n view
tr: Tava Görü_nümü

en: Pan view
tr: Tava görünümü

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: N_ew folder...
tr: Y_eni dizin...

en: New folder...
tr: Yeni dizin...

en: Copy...
tr: Kopyala...

en: Move...
tr: Taşı...

en: Rename...
tr: Yeniden adlandır...

en: Delete...
tr: Sil...

en: Enable file _grouping
tr: Dosya _gruplamasını etkinleştir

en: Enable file grouping
tr: Dosya gruplamasını etkinleştir

en: Disable file groupi_ng
tr: Dosya grupla_mayı devre dışı bırak

en: Disable file grouping
tr: Dosya gruplamayı devre dışı bırak

en: _Copy path to clipboard
tr: Yolu panoya _kopyala

en: Copy path to clipboard
tr: Yolu panoya kopyala

en: _Copy path unquoted to clipboard
tr: Alıntılanmamış yolu panoya _kopyala

en: Copy path unquoted to clipboard
tr: Alıntılanmamış yolu panoya kopyala

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: _Quit
tr: Çı_k

en: Quit
tr: Çık

en: _Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndü_r

en: Rotate clockwise
tr: Saat yönünde döndür

en: _Rating 0
tr: De_recelendirme 0

en: Rating 0
tr: Derecelendirme 0

en: _Rating 1
tr: De_recelendirme 1

en: Rating 1
tr: Derecelendirme 1

en: _Rating 2
tr: De_recelendirme 2

en: Rating 2
tr: Derecelendirme 2

en: _Rating 3
tr: De_recelendirme 3

en: Rating 3
tr: Derecelendirme 3

en: _Rating 4
tr: De_recelendirme 4

en: Rating 4
tr: Derecelendirme 4

en: _Rating 5
tr: De_recelendirme 5

en: Rating 5
tr: Derecelendirme 5

en: _Rating -1
tr: De_recelendirme -1

en: Rating -1
tr: Derecelendirme -1

en: Rotate _counterclockwise
tr: _Saat yönünün tersine çevir

en: Rotate counterclockwise
tr: Saat yönünün tersine çevir

en: Rotate 1_80
tr: 1_80 derece döndür

en: Rotate 180
tr: 180 derece döndür

en: _Mirror
tr: _Ayna

en: Mirror
tr: Ayna

en: _Flip
tr: Çe_vir

en: Flip
tr: Çevir

en: _Original state
tr: Özgün hali

en: Original state
tr: Özgün hali

en: Select _all
tr: _Tümünü seç

en: Select _none
tr: Hiçbir şey seçme

en: _Invert Selection
tr: Zıt Seç_im

en: Invert Selection
tr: Zıt Seçim

en: P_references...
tr: Seçenekle_r...

en: Preferences...
tr: Seçenekler...

en: Configure _Plugins...
tr: Eklentileri Ya_pılandır...

en: Configure Plugins...
tr: Eklentileri Yapılandır...

en: _Configure this window...
tr: Bu pen_cereyi yapılandır...

en: Configure this window...
tr: Bu pencereyi yapılandır...

en: _Thumbnail maintenance...
tr: _Küçük resim bakımı...

en: Thumbnail maintenance...
tr: Küçük resim bakımı

en: Set as wallpaper
tr: Duvar kağıdı olarak ayarla

en: _Save metadata
tr: Meta verileri _kaydet

en: Save metadata
tr: Meta verileri kaydet

en: Zoom in
tr: Büyüt

en: Zoom out
tr: Küçült

en: Zoom 1:1
tr: 1:1 yakınlaştır

en: _Zoom to fit
tr: Sığdırmak için _yakınlaştır

en: Zoom to fit
tr: Sığdırmak için yakınlaştır

en: Fit _Horizontally
tr: _Yatay Olarak Sığdır

en: Fit Horizontally
tr: Yatay Olarak Sığdır

en: Fit _Vertically
tr: _Dikey Olarak Sığdır

en: Fit Vertically
tr: Dikey Olarak Sığdır

en: Zoom _2:1
tr: _2:1 Yakınlaştır

en: Zoom 2:1
tr: 2:1 Yakınlaştır

en: Zoom _3:1
tr: _3:1 Yakınlaştır

en: Zoom 3:1
tr: 3:1 Yakınlaştır

en: Zoom _4:1
tr: _4:1 Yakınlaştır

en: Zoom 4:1
tr: 4:1 Yakınlaştır

en: Zoom 1:2
tr: 1:2 Yakınlaştır

en: Zoom 1:3
tr: 1:3 Yakınlaştır

en: Zoom 1:4
tr: 1:4 Yakınlaştır

en: Connected Zoom in
tr: Bağlı Yakınlaştır

en: Connected Zoom out
tr: Bağlı Uzaklaştır

en: Connected Zoom 1:1
tr: Bağlı Yakınlaştırma 1:1

en: Connected Zoom to fit
tr: Sığdırmak İçin Bağlı Yakınlaştır

en: Connected Fit Horizontally
tr: Bağlı Yatay Sığdırma

en: Connected Fit Vertically
tr: Bağlı Dikey Sığdırma

en: Connected Zoom 2:1
tr: Bağlı Yakınlaştırma 2:1

en: Connected Zoom 3:1
tr: Bağlı Yakınlaştırma 3:1

en: Connected Zoom 4:1
tr: Bağlı Yakınlaştırma 4:1

en: Connected Zoom 1:2
tr: Bağlı Yakınlaştırma 1:2

en: Connected Zoom 1:3
tr: Bağlı Yakınlaştırma 1:3

en: Connected Zoom 1:4
tr: Bağlı Yakınlaştırma 1:4

en: _View in new window
tr: _Yeni pencerede göster

en: View in new window
tr: Yeni pencerede göster

en: F_ull screen
tr: T_am ekran

en: _Leave full screen
tr: Tam ekrandan çık

en: Leave full screen
tr: Tam ekrandan çık

en: _Cycle through overlay modes
tr: _Kaplama kipleriyle dolaş

en: Cycle through Overlay modes
tr: Kaplama kipleriyle dolaş

en: Cycle through histogram ch_annels
tr: Histogram k_anallarıyla dolaş

en: Cycle through histogram channels
tr: Histogram kanallarıyla dolaş

en: Cycle through histogram mo_des
tr: Histogram kipleriyle _dolaş

en: Cycle through histogram modes
tr: Histogram kipleriyle dolaş

en: _Hide file list
tr: Dosya listesini _gizle

en: Hide file list
tr: Dosya listesini gizle

en: _Pause slideshow
tr: _Resim gösterisini duraklat

en: Pause slideshow
tr: Resim gösterisini duraklat

en: Faster
tr: Daha hızlı

en: Slower
tr: Daha yavaş

en: _Refresh
tr: _Yenile

en: Refresh
tr: Yenile

en: _Contents
tr: İç_erik

en: Contents
tr: İçerik

en: _Keyboard shortcuts
tr: _Klavye kısayolları

en: Keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayolları

en: _Keyboard map
tr: _Klavye haritası

en: Keyboard map
tr: Klavye haritası

en: _Release notes
tr: Sü_rüm notları

en: Release notes
tr: Sürüm notları

en: _ChangeLog
tr: _Değişiklikler

en: ChangeLog notes
tr: Değişiklik notları

en: _About
tr: H_akkında

en: About
tr: Hakkında

en: _Log Window
tr: Gün_lük Penceresi

en: Log Window
tr: Günlük Penceresi

en: _Exif window
tr: Exif Penceresi

en: Exif window
tr: Exif penceresi

en: _Cycle through stereo modes
tr: _Stereo kipleri arasında geçiş yap

en: Cycle through stereo modes
tr: Stereo kipleri arasında geçiş yap

en: _Next Pane
tr: So_nraki Bölme

en: Next Pane
tr: Sonraki Bölme

en: _Previous Pane
tr: Önceki _Bölme

en: Previous Pane
tr: Önceki Bölme

en: _Up Pane
tr: Y_ukarı Bölme

en: Up Pane
tr: Yukarı Bölme

en: _Down Pane
tr: _Aşağı Bölme

en: Down Pane
tr: Aşağı Bölme

en: _Write orientation to file
tr: Yönlendirmeyi dosyaya _yaz

en: Write orientation to file
tr: Yönlendirmeyi dosyaya yaz

en: _Write orientation to file (preserve timestamp)
tr: Yönlendirmeyi dosyaya _yaz (zaman damgasını koru)

en: Write orientation to file (preserve timestamp)
tr: Yönlendirmeyi dosyaya yaz (zaman damgasını koru)

en: Show _Thumbnails
tr: Küçük Resimleri Gös_ter

en: Show Thumbnails
tr: Küçük Resimleri Göster

en: Show _Marks
tr: İşaretleri _Göster

en: Show Marks
tr: İşaretleri Göster

en: Pi_xel Info
tr: Pi_ksel Bilgisi

en: Show Pixel Info
tr: Piksel Bilgisini Göster

en: _Float file list
tr: _Kayan dosya listesi

en: Float file list
tr: Kayan dosya listesi

en: Hide tool_bar
tr: Araç çu_buğunu gizle

en: Hide toolbar
tr: Araç çubuğunu gizle

en: _Info sidebar
tr: Yan çubuk b_ilgisi

en: Info sidebar
tr: Yan çubuk bilgisi

en: Sort _manager
tr: Sırala_ma yöneticisi

en: Sort manager
tr: Sıralama yöneticisi

en: Hide Bars
tr: Çubukları Gizle

en: Toggle _slideshow
tr: Re_sim gösterisini aç

en: Toggle slideshow
tr: Resim gösterisini aç

en: Use _color profiles
tr: _Renk düzenlerini kullan

en: Use color profiles
tr: Renk düzenlerini kullan

en: Use profile from _image
tr: Res_imdeki düzeni kullan

en: Use profile from image
tr: Resimdeki düzeni kullan

en: Toggle _grayscale
tr: _Gri tonlamalı geçiş yap

en: Toggle grayscale
tr: Gri tonlamalı geçiş yap

en: Image Overlay
tr: Resim Yerleşimi

en: _Show Histogram
tr: Histogramı Gö_ster

en: Show Histogram
tr: Histogramı Göster

en: Rectangular Selection
tr: Dikdörtgen Seçimi

en: GIF _animation
tr: GIF c_anlandırması

en: Toggle GIF animation
tr: GIF canlandırmasını aç

en: _Exif rotate
tr: _Exif döndür

en: Exif rotate
tr: Exif döndür

en: Image _List
tr: Resim _Listesi

en: View Images as List
tr: Resimeleri Liste olarak görüntüle

en: I_cons
tr: _Simgeler

en: View Images as Icons
tr: Resimleri Simge olarak görüntüle

en: T_oggle Folder View
tr: Dizin Görünümünü _Değiştir

en: Toggle Folders View
tr: Dizin Görünümünü Değiştir

en: _Horizontal
tr: _Yatay

en: Split Horizontal
tr: Yatay Böl

en: _Vertical
tr: _Dikey

en: Split Vertical
tr: Dikey Böl

en: _Quad
tr: _Dörtlü

en: Split Quad
tr: Dörde Böl

en: _Single
tr: _Tekli

en: Split Single
tr: Tek Bölmeli

en: Input _0: sRGB
tr: Giriş _0: sRGB

en: Input 0: sRGB
tr: Giriş 0: sRGB

en: Input _1: AdobeRGB compatible
tr: Giriş _1: AdobeRGB uyumlu

en: Input 1: AdobeRGB compatible
tr: Giriş 1: AdobeRGB uyumlu

en: Input _2
tr: Giriş _2

en: Input 2
tr: Giriş 2

en: Input _3
tr: Giriş _3

en: Input 3
tr: Giriş 3

en: Input _4
tr: Giriş _4

en: Input 4
tr: Giriş 4

en: Input _5
tr: Giriş _5

en: Input 5
tr: Giriş 5

en: Histogram on Red
tr: Kırmızı Histogram

en: Histogram on Green
tr: Yeşil Histogram

en: Histogram on Blue
tr: Mavi Histogram

en: Histogram on RGB
tr: RGB Histogram

en: Histogram on Value
tr: Değer Üzerinde Histogram

en: Linear Histogram
tr: Doğrusal Histogram

en: _Log Histogram
tr: Gün_lük Histogramı

en: Log Histogram
tr: Günlük Histogramı

en: _Auto
tr: _Otomatik

en: Stereo Auto
tr: Stereo Otomatik

en: _Side by Side
tr: _Yan yana

en: Stereo Side by Side
tr: Stereo Yan Yana

en: _Cross
tr: Çapra_z

en: Stereo Cross
tr: Stereo Çapraz

en: _Off
tr: _Kapalı

en: Stereo Off
tr: Stereo Kapalı

en: Mark _%d
tr: _%d 'i işaretle

en: _Set mark %d
tr: %d işaretini _ayarla

en: Set mark %d
tr: %d işaretini ayarla

en: _Reset mark %d
tr: %d işaretini sıfı_rla

en: Reset mark %d
tr: %d işaretini sıfırla

en: _Toggle mark %d
tr: %d işaretini değiş_tir

en: Toggle mark %d
tr: %d işaretini değiştir

en: Se_lect mark %d
tr: %d işaretini _seç

en: Select mark %d
tr: %d işaretini seç

en: _Select mark %d
tr: %d işaretini _seç

en: _Add mark %d
tr: %d iş_areti ekle

en: Add mark %d
tr: %d işareti ekle

en: _Intersection with mark %d
tr: %d işareti ile kes_işme

en: Intersection with mark %d
tr: %d işareti ile kesişme

en: _Unselect mark %d
tr: %d işaretinin seçimini _kaldır

en: Unselect mark %d
tr: %d işaretinin seçimini kaldır

en: _Filter mark %d
tr: %d _süzme işareti

en: Filter mark %d
tr: %d süzme işareti

en: Number of files with unsaved metadata: %d
tr: Kaydedilmemiş meta veri içeren dosya sayısı: %d

en: No unsaved metadata
tr: Kaydedilmemiş meta veri yok

en: Image profile: %s
    Screen profile: %s
tr: Resim düzeni:%s
    Ekran düzeni:%s

en: Click to enable color management
tr: Renk yönetimini etkinleştirmek için tıklayın

en: Color profiles not supported
tr: Renk düzenleri desteklenmiyor

en: Input _%d: %s
tr: Giriş _%d: %s

note: something went badly wrong
en: disconnected from LIRC
tr: LIRC bağlantısı kesildi

en: could not read LIRC config file
    please read the documentation of LIRC to 
    know how to create a proper config file
tr: LIRC yapılandırma dosyası okunamadı
    uygun bir yapılandırma dosyası oluşturmayı
    öğrenmek için lütfen LIRC belgelerini okuyun

en: Log
tr: Günlük

en: Debug level:
tr: Hata ayıklama seviyesi:

en: Usage: %s [options] [path]
tr: Kullanım: %s [seçenekler] [yol]

en: valid options are:
tr: geçerli seçenekler:

en:   +t, --with-tools                 force show of tools
tr:   +t, --with-tools                 araç gösterimini zorla

en:   -t, --without-tools              force hide of tools
tr:   -t, --without-tools                 araç gizlemeyi zorla

en:   -f, --fullscreen                 start in full screen mode
tr:   -f, --fullscreen                  tam ekran modunda başlat

en:   -s, --slideshow                  start in slideshow mode
tr:   -s, --slideshow                 resim gösterisi modunda başlat

en:   -l, --list [files] [collections] open collection window for command line
tr:   -l, --list [dosyalar] [koleksiyonlar] komut satırı için koleksiyon penceresini aç

en:       --blank                      start with blank file list
tr:       --blank                      boş dosya listesiyle başla

en:       --geometry=XxY+XOFF+YOFF     set main window location
tr:       --geometry=XxY+XOFF+YOFF     ana pencere konumunu ayarla

en:   -r, --remote                     send following commands to open window
tr:   -r, --remote                     pencereyi açmak için aşağıdaki komutları gönderin

en:   -rh,--remote-help                print remote command list
tr:   -rh,--remote-help                uzaktan komut listesini yazdır

en:       --debug[=level]              turn on debug output
tr:       --debug[=level]              hata ayıklama çıktısını aç

en:   -g:<regexp>, --grep:<regexp>     filter debug output
tr:   -g:<regexp>, --grep:<regexp>     hata ayıklama çıktısını süz

en:   +w, --show-log-window            show log window
tr:   +w, --show-log-window            günlük penceresini göster

en:   -o:<file>, --log-file:<file>     save log data to file
tr:   -o:<file>, --log-file:<file>     günlük verisini dosyaya kaydet

en:   -v, --version                    print version info
tr:   -v, --version                    sürüm bilgisini yazdır

en:   -h, --help                       show this message
tr:   -h, --help                       bu iletiyi yazdır

en: invalid or ignored: %s
    Use --help for options
tr: geçersiz yada dikkate alınmayan: %s
    seçenekler için --help kullanın

en: Invalid or ignored remote options:
tr: Geçersiz veya yok sayılan uzak seçenekler:

en: 
    Use --remote-help for valid remote options.
tr: 
    Geçerli uzak seçenekler için --remote-help komutunu kullanın.

en: Creating %s dir:%s
tr: %s dizini oluşturuluyor:%s

en: Could not create dir:%s
tr: Dizin oluşturulamadı:%s

en: error saving file: %s
tr: dosya kaydedilirken hata oluştu: %s

en: error saving file: %s
    error: %s
tr: dosya kaydedilirken hata oluştu: %s
    hata: %s

en: exit
tr: Çıkış

en: Quit %s
tr: %s 'den çık

en: Collections have been modified. Quit anyway?
tr: Koleksiyonlar değiştirildi. Yine de çıkılsın mı?

en: Command line
tr: Komut satırı

en: Sort by size
tr: Boyuta göre sırala

en: Sort by date
tr: Tarihe göre sırala

en: Sort by file creation date
tr: Dosya oluşturma tarihine göre sırala

en: Sort by Exif-date
tr: Exif tarihine göre sırala

en: Unsorted
tr: Sıralanmamış

en: Sort by path
tr: Yola göre sırala

en: Sort by number
tr: Numaraya göre sırala

en: Sort by rating
tr: Derecelendirmeye göre sırala

en: Sort by name
tr: Ada göre sırala

en: Zoom to original size
tr: Asıl boyuta getir

en: Fit image to window
tr: Resmi pencereye sığdır

en: Leave Zoom at previous setting
tr: Yakınlaştırma önceki ayarlarda kalsın

en: Zoom
tr: Yakınlaştır

en: Rotate _180
tr: _180 derece döndür

en: _Add to Collection
tr: Koleksiyon_a Ekle

en: People
tr: İnsanlar

en: Family
tr: Aile

en: Free time
tr: Boş zaman

en: Children
tr: Çocuklar

en: Sport
tr: Spor

en: Culture
tr: Kültür

en: Festival
tr: Şenlik

en: Nature
tr: Doğa

en: Animal
tr: Hayvan

en: Bird
tr: Kuş

en: Insect
tr: Böcek

en: Pets
tr: Evcil Hayvanlar

en: Wildlife
tr: Yaban hayatı

en: Zoo
tr: Hayvanat bahçesi

en: Plant
tr: Bitki

en: Tree
tr: Ağaç

en: Flower
tr: Çiçek

en: Water
tr: Su

en: River
tr: Nehir

en: Lake
tr: Göl

en: Sea
tr: Deniz

en: Landscape
tr: Manzara

en: Art
tr: Sanat

en: Statue
tr: Heykel

en: Painting
tr: Boyama

en: Historic
tr: Tarihi

en: Modern
tr: Çağdaş

en: City
tr: Şehir

en: Street
tr: Sokak

en: Square
tr: Kare

en: Architecture
tr: Mimari

en: Buildings
tr: Binalar

en: House
tr: Konut

en: Cathedral
tr: Katedral

en: Palace
tr: Saray

en: Castle
tr: Kale

en: Bridge
tr: Köprü

en: Interior
tr: İç

en: Places
tr: Yerler

en: Conditions
tr: Koşullar

en: Night
tr: Gece

en: Lights
tr: Işıklar

en: Reflections
tr: Yansımalar

en: Sun
tr: Güneş

en: Weather
tr: Hava

en: Fog
tr: Sis

en: Rain
tr: Yağmur

en: Clouds
tr: Bulutlar

en: Snow
tr: Kar

en: Sunny weather
tr: Güneşli hava

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Edited
tr: Düzenlenen

en: Detail
tr: Ayrıntı

en: Macro
tr: Makro

en: Portrait
tr: Portre

en: Black and White
tr: Siyah ve Beyaz

en: Perspective
tr: Perspektif

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: %d images, %s
tr: %d resim, %s

en: The pan view does not support the folder "%s".
tr: Tava görünümü "%s" dizinini desteklemiyor.

en: Folder not supported
tr: Dizin desteklenmiyor

en: Reading image data...
tr: Resim verileri okunuyor...

en: Sorting images...
tr: Resimler sıralanıyor...

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Location:
tr: Konum:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Size:
tr: Boyut:

en: Folder not found
tr: Dizin yok

en: The entered path is not a folder
tr: Girilen yol bir dizin değil

en: Pan View
tr: Tava Görünümü

en: Timeline
tr: Zaman çizelgesi

en: Calendar
tr: Takvim

en: Folders (flower)
tr: Dizinler (çiçek)

en: Grid
tr: Izgara

en: Dots
tr: Noktalar

en: No Images
tr: Resim yok

en: Small Thumbnails
tr: Küçük Resimler (küçük)

en: Normal Thumbnails
tr: Küçük Resimler (olağan)

en: Large Thumbnails
tr: Küçük Resimler (büyük)

en: Pan View Performance
tr: Tava Görünümü Başarımı

en: Pan view performance may be poor.
tr: Tava görünümü başarımı düşük olabilir.

en: To improve performance of thumbnails in the pan view the following options can be enabled. Note that both options must be enabled to notice a change in performance.
tr: Kaydırma görünümünde küçük resimlerin başarımını artırmak için aşağıdaki seçenekler etkinleştirilebilir. Başarımdaki bir değişikliği fark etmek için her iki seçeneğin de etkinleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

en: Cache thumbnails
tr: Küçük resim önbelleği

en: Use shared thumbnail cache
tr: Paylaşılan küçük resim önbelleğini kullan

en: Do not show this dialog again
tr: Bu iletişim penceresini tekrar gösterme

en: Sort by E_xif date
tr: E_xif tarihine göre sırala

en: _Show Exif information
tr: Exif bilgisini gö_ster

en: Show im_age
tr: _Resmi göster

en: _None
tr: _Yok

en: _Full size
tr: _Tam boyut

en: Require
tr: Gerekli

en: Exclude
tr: Dışla

en: Include
tr: İçer

en: Group
tr: Grup

en: Keyword Filter:
tr: Anahtar Kelime Süzgeci:

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Removed keyword…
tr: Anahtar kelime kaldırıldı...

en: Find:
tr: Bul:

en: Find
tr: Bul

en: path found
tr: yol bulundu

en: filename found
tr: dosya adı bulundu

en: partial match
tr: kısmi eşleşme

en: no match
tr: eşleşme yok

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: RAW Image
tr: Ham Resim

en: Video
tr: Vidyo

en: Nearest (worst, but fastest)
tr: En yakın (en kötü ama en hızlı)

en: Tiles
tr: Döşemeler

en: Bilinear
tr: Çift çizgili

en: Hyper (best, but slowest)
tr: Aşırı (en iyi, ama en yavaş)

en: PRIMARY
tr: BİRİNCİL

en: CLIPBOARD
tr: PANO

en: Custom
tr: Özel

en: Single image
tr: Tek resim

en: Anaglyph Red-Cyan
tr: Anaglif Kırmızı-Mavi

en: Anaglyph Green-Magenta
tr: Anaglif Yeşil-Eflatun

en: Anaglyph Yellow-Blue
tr: Anaglif Sarı-Mavi

en: Anaglyph Gray Red-Cyan
tr: Anaglif Gri Kırmızı-Mavi

en: Anaglyph Gray Green-Magenta
tr: Anaglif Gri Yeşil-Eflatun

en: Anaglyph Gray Yellow-Blue
tr: Anaglif Gri Sarı-Mavi

en: Anaglyph Dubois Red-Cyan
tr: Anaglif Dubois Kırmızı-Mavi

en: Anaglyph Dubois Green-Magenta
tr: Anaglif Dubois Yeşil-Kırmızı

en: Anaglyph Dubois Yellow-Blue
tr: Anaglif Dubois Sarı-Mavi

en: Side by Side
tr: Yan Yana

en: Side by Side Half size
tr: Yan Yana Yarım boy

en: Top - Bottom
tr: Üst - Alt

en: Top - Bottom Half size
tr: Üst - Alt Yarım boy

en: Fixed position
tr: Sabit konum

en: Reset filters
tr: Süzgeçleri sıfırla

en: This will reset the file filters to the defaults.
    Continue?
tr: Bu, dosya süzgeçlerini varsyaılanlara sıfırlayacak.
    Devam edilsin mi?

en: Clear trash
tr: Çöpü temizle

en: This will remove the trash contents.
tr: Bu, çöp içeriğini kaldıracak.

en: Reset image overlay template string
tr: Resim bindirme şablon dizesini sıfırla

en: This will reset the image overlay template string to the default.
    Continue?
tr: Bu, resim bindirme şablon dizesini varsayılana sıfırlayacaktır.
    Devam edilsin mi?

en: General
tr: Genel

en: Quality:
tr: Nitelik:

en: Use Geeqie thumbnail style and cache
tr: Geeqie küçük resim tarzını ve önbelleğini kullan

en: Store thumbnails local to image folder (non-standard)
tr: Küçük resimleri yerel olarak resim dizininde sakla (standart dışı)

en: Use standard thumbnail style and cache, shared with other applications
tr: Diğer uygulamalarla paylaşılan standart küçük resim tarzı ve önbellek kullan

en: Use EXIF thumbnails when available (EXIF thumbnails may be outdated)
tr: Kullanılabilir olduğunda EXIF küçük resimlerini kullanın (EXIF küçük resimleri eski olabilir)

en: Use embedded metadata in video files as thumbnails when available
tr: Vidyo dosyalarında gömülü meta verileri mümkünse küçük resimler olarak kullan

en: Slide show
tr: Resim gösterisi

en: Delay between image change hrs:mins:secs.dec
tr: Resim değiştirme arasındaki gecikme saat:dak:sn.salise

en: Random
tr: Rastgele

en: Repeat
tr: Tekrarla

en: Image loading and caching
tr: Resim yükleme ve önbellekleme

en: Decoded image cache size (Mb):
tr: Çözülmüş resim önbellek boyutu (Mb):

en: Preload next image
tr: Sonraki resmi ön yükle

en: Refresh on file change
tr: Dosya değişikliğinde yenile

en: Info sidebar heights
tr: Bilgi kenar çubuğu yüksekliği

en: NOTE! Geeqie must be restarted for changes to take effect
tr: NOT! Geeqie, değişikliklerin geçerli olması için yeniden başlatılmalıdır

en: Keywords:
tr: Anahtar kelimeler:

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Rating:
tr: Derecelendirme:

en: Use GPU acceleration via Clutter library
tr: Clutter kütüphanesi üzerinden GPU hızlandırmayı kullan

en: Two pass rendering (apply HQ zoom and color correction in second pass)
tr: İki geçişli oluşturma (ikinci geçişte Yüksek Nitelikli yakınlaştırma ve renk düzeltmesi uygula)

en: Zoom increment:
tr: Yakınlaştırma artışı:

en: Allow enlargement of image (max. size in %)
tr: Resmin büyütülmesine izin ver (% olarak en fazla boyut)

en: Enable this to allow Geeqie to increase the image size for images that are smaller than the current view area when the zoom is set to "Fit image to window". This value sets the maximum expansion permitted in percent i.e. 100% is full-size.
tr: Yakınlaştır "Görüntüyü pencereye sığdır" olarak ayarlandığında Geeqie'nin geçerli görünüm alanından daha küçük görüntüler için görüntü boyutunu artırmasına izin vermek için bunu etkinleştirin. Bu değer, izin verilen en fazla genişlemeyi yüzde olarak belirler, yani 100% tam boyuttadır.

en: Virtual window size (% of actual window):
tr: Sanal pencere boyutu (gerçek pencerenin% si):

en: This value will set the virtual size of the window when "Fit image to window" is set. Instead of using the actual size of the window, the specified percentage of the window will be used. It allows one to keep a border around the image (values lower than 100%) or to auto zoom the image (values greater than 100%). It affects fullscreen mode too.
tr: Bu değer, "Görüntüyü pencereye sığdır" ayarlandığında pencerenin sanal boyutunu ayarlar. Pencerenin gerçek boyutunu kullanmak yerine, pencerenin belirtilen yüzdesi kullanılır. Görüntünün etrafında bir kenarlık (100%'den düşük değerler) veya görüntüyü otomatik yakınlaştırma (100%'den büyük değerler) sağlar. Tam ekran modunu da etkiler.

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Use custom border color in window mode
tr: Pencere kipinde özel kenarlık rengi kullan

en: Use custom border color in fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinde özel kenarlık rengi kullanın

en: Border color
tr: Kenarlık rengi

en: Alpha channel color 1
tr: Alfa kanalı rengi 1

en: Alpha channel color 2
tr: Alfa kanalı rengi 2

en: Convenience
tr: Uygunluk

en: Auto rotate proofs using Exif information
tr: Exif bilgilerini kullanarak denemeleri otomatik döndür

en: Windows
tr: Pencereler

en: State
tr: Durum

en: Remember window positions
tr: Pencere yerlerini unutma

en: Use saved window positions also for new windows
tr: Yeni pencereler için kaydedilmiş pencere konumlarını da kullanın

en: Remember tool state (float/hidden)
tr: Araç durumunu unutma (kayan/gizli)

en: Remember dialog window positions
tr: İletişim penceresi yerlerini unutma

en: Fit window to image when tools are hidden/floating
tr: Araçlar gizlendiğinde/kayarken görüntüyü pencereye sığdır

en: Limit size when auto-sizing window (%):
tr: Pencere otomatik boyutlandığında sınır boyutu (%):

en: Smooth image flip
tr: Düzgün resim çevirme

en: Disable screen saver
tr: Ekran koruyucuyu devre dışı bırak

en: Overlay Screen Display
tr: Ekran Görünümü Bindirme

en: Image overlay template
tr: Resim bindirme şablonu

en: <i>%name%</i> results in the filename of the picture.
    Also available: <i>%collection%</i>, <i>%number%</i>, <i>%total%</i>, <i>%date%</i>,
    <i>%size%</i> (filesize), <i>%width%</i>, <i>%height%</i>, <i>%res%</i> (resolution)
    To access exif data use the exif name, e. g. <i>%formatted.Camera%</i> is the formatted camera name,
    <i>%Exif.Photo.DateTimeOriginal%</i> the date of the original shot.
    <i>%formatted.Camera:20</i> notation will truncate the displayed data to 20 characters and will add 3 dots at the end to denote the truncation.
    If two or more variables are connected with the |-sign, it prints available variables with a separator.
    <i>%formatted.ShutterSpeed%</i>|<i>%formatted.ISOSpeedRating%</i>|<i>%formatted.FocalLength%</i> could show "1/20s - 400 - 80 mm" or "1/200 - 80 mm",
    if there's no ISO information in the Exif data.
    If a line is empty, it is removed. This allows one to add lines that totally disappear when no data is available.
tr: <i>%name%</i> resmin dosya adıyla sonuçlanır.
    Ayrıca mevcut: <i>%collection%</i>, <i>%number%</i>, <i>%total%</i>, <i>%date%</i>,
    <i>%size%</i> (filesize), <i>%width%</i>, <i>%height%</i>, <i>%res%</i> (çözünürlük)
    Exif verilerine erişmek için exif adını kullanın, örn. <i>%formatted.Camera%</i>biçimlendirilmiş kamera adı,
    <i>%Exif.Photo.DateTimeOriginal%</i> özgün çekim tarihi.
    <i>%formatted.Camera:20</i> notasyonu görüntülenen verileri 20 karaktere kesecek ve sonunda kesmeyi belirtmek için 3 nokta ekleyecektir.
    İki veya daha fazla değişken |-sign ile bağlıysa, kullanılabilir değişkenleri bir ayırıcı ile yazdırır.
    Exif verilerinde ISO bilgisi yoksa 
    <i>%formatted.ShutterSpeed%</i>|<i>%formatted.ISOSpeedRating%</i>|<i>%formatted.FocalLength%</i>  "1/20s - 400 - 80 mm" or "1/200 - 80 mm" gösterebilir,
    Bir satır boşsa, kaldırılır. Bu, veri bulunmadığında tamamen kaybolan satırlar eklemenize izin verir.

en: Font
tr: Yazıtipi

en: Text
tr: Metin

en: Background
tr: Arka plan

en: Defaults
tr: Varsayılan

en: Show hidden files or folders
tr: Gizli dosya veya dizinleri göster

en: Show parent folder (..)
tr: Üst dizini göster (..)

en: Case sensitive sort
tr: Harfe duyarlı sıralama

en: Natural sort order
tr: Doğal sıralama düzeni

en: Disable file extension checks
tr: Dosya uzantısı denetimlerini devre dışı bırak

en: Disable File Filtering
tr: Dosya Süzmeyi Devre Dışı Bırak

en: Grouping sidecar extensions
tr: Sepet uzantıları gruplaması

en: File types
tr: Dosya türleri

en: Class
tr: Sınıf

en: Writable
tr: Yazılabilir

en: Sidecar is allowed
tr: Sepet izinlidir

en: Metadata writing process
tr: Meta veri yazma işlemi

en: Warning: Geeqie is built without Exiv2. Some options are disabled.
tr: Uyarı: Geeqie Exiv2 olmadan inşa edilmiştir. Bazı seçenekler devre dışı.

en: Metadata are written in the following order. The process ends after first success.
tr: Meta veriler aşağıdaki sırayla yazılmıştır. İşlem ilk başarıdan sonra sona eriyor.

en: 1) Save metadata in image files, or sidecar files, according to the XMP standard
tr: 1) XMP standardına göre meta verileri görüntü dosyalarına veya sepet dosyalarına kaydedin

en: 2) Save metadata in '.metadata' folder, local to image folder (non-standard)
tr: 2) Meta verileri yerel olarak resim dizinine ' metadata' dizinine kaydedin (standart dışı)

en: 3) Save metadata in Geeqie private directory '%s'
tr: 3) Geeqie '%s' özel dizinine meta verileri kaydedin

en: Step 1: Write to image files
tr: Adım 1: Resim dosyalarına yaz

en: Store metadata also in legacy IPTC tags (converted according to IPTC4XMP standard)
tr: Meta verileri eski IPTC etiketlerinde de saklayın (IPTC4XMP standardına göre dönüştürülür)

en: Warn if the image files are unwritable
tr: Resim dosyalarının cevapsız olup olmadığını bildir

en: Ask before writing to image files
tr: Resim dosyalarına yazmadan önce sor

en: Create sidecar files named image.ext.xmp (as opposed to image.xmp)
tr: Image.ext.xmp adlı bir yardımcı dosya oluşturun (image.xmp yerine)

en: Step 2 and 3: write to Geeqie private files
tr: Adım 2 ve 3: Geeqie özel dosyalarına yaz

en: Use GQview legacy metadata format (supports only keywords and comments) instead of XMP
tr: XMP yerine GQview eski meta veri biçimini kullanın (yalnızca anahtar kelimeleri ve yorumları destekler)

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Write the same description tags (keywords, comment, etc.) to all grouped sidecars
tr: Tüm gruplanmış sepetlere aynı açıklama etiketlerini (anahtar kelimeler, yorum vb.) yazın

en: Allow keywords to differ only in case
tr: Anahtar kelimelerin yalnızca durumda farklılık göstermesine izin ver

en: Write altered image orientation to the metadata
tr: Değiştirilen resim yönünü meta verilere yazın

en: Auto-save options
tr: Otomatik kaydetme seçenekleri

en: Write metadata after timeout
tr: Zaman aşımından sonra meta verileri yaz

en: Timeout (seconds):
tr: Zaman aşımı (saniye):

en: Write metadata on image change
tr: Resim değişikliğinde meta veri yaz

en: Write metadata on directory change
tr: Dizin değişikliğinde meta veri yaz

en: Perceptual
tr: Algısal

en: Relative Colorimetric
tr: Göreceli Renkölçüm

en: Absolute Colorimetric
tr: Kesin Renkölçüm

en: Color management
tr: Renk yönetimi

en: Input profiles
tr: Giriş düzenleri

en: Type
tr: Tür

en: Menu name
tr: Menü adı

en: File
tr: Dosya

en: Input %d:
tr: %d girişi:

en: Select color profile
tr: Renk düzeni seç

en: Screen profile
tr: Ekran düzeni

en: Use system screen profile if available
tr: Varsa sistem ekranı düzenini kullanın

en: Screen:
tr: Ekran:

en: Render Intent:
tr: Oluşturma Amacı:

en: Behavior
tr: Davranış

en: Delete
tr: Sil

en: Confirm file delete
tr: Dosya silme işlemini onayla

en: Enable Delete key
tr: Sil tuşunu etkinleştir

en: Safe delete
tr: Güvenli sil

en: Maximum size:
tr: En fazla boyut:

en: Set to 0 for unlimited size
tr: Sınırsız boyut için 0'a ayarlayın

en: View
tr: Göster

en: Descend folders in tree view
tr: Ağaç görünümündeki dizinleri küçült

en: In place renaming
tr: Yerinde yeniden adlandırma

en: List directory view uses single click to enter
tr: Liste dizini görünümü girmek için tek tıklamayı kullanır

en: Recent folder list maximum size
tr: Son dizin listesi en fazla boyutu

en: Drag'n drop icon size
tr: Sürükle ve bırak simge boyutu

en: Copy path clipboard selection:
tr: Yol pano seçimini kopyala:

en: Navigation
tr: Gezinme

en: Progressive keyboard scrolling
tr: Aşamalı klavye kaydırma

en: Keyboard scrolling step multiplier:
tr: Klavye kaydırma adımı çarpanı:

en: Mouse wheel scrolls image
tr: Fare tekerleği resim kaydırır

en: Navigation by left or middle click on image
tr: Resim üzerinde sol veya orta tıklama ile gezinme

en: Play video by left click on image
tr: Resmin üzerine sol tıklayarak vidyo oynatın

en: Play with:
tr: Birlikte oynat:

en: Debugging
tr: Hata ayıklama

en: Timer data
tr: Zamanlayıcı verileri

en: Log Window max. lines:
tr: Günlük penceresinin en fazla satır sayısı:

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Accelerators
tr: Hızlandırıcılar

en: Action
tr: Eylem

en: KEY
tr: ANAHTAR

en: Tooltip
tr: İpucu

en: Reset selected
tr: Seçileni sıfırla

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Windowed stereo mode
tr: Pencere stereo modu

en: Mirror left image
tr: Resmi sola yansıt

en: Flip left image
tr: Resmi sola çevir

en: Mirror right image
tr: Resmi sağa yansıt

en: Flip right image
tr: Resmi sağa çevir

en: Swap left and right images
tr: Sol ve sağ resimlerin yerini değiştir

en: Disable stereo mode on single image source
tr: Tek bir görüntü kaynağında stereo kipini devre dışı bırakın

en: Fullscreen stereo mode
tr: Tam ekran stereo kipi

en: Use different settings for fullscreen
tr: Tam ekran için farklı ayarlar kullan

en: Left X
tr: Sol X

en: Left Y
tr: Sol Y

en: Right X
tr: Sağ X

en: Right Y
tr: Sağ Y

en: Preferences
tr: Tercihler

en: About Geeqie
tr: Geeqie Hakkında

en: Selection
tr: Seçim

en: All
tr: Tümü

en: One image per page
tr: Sayfa başına bir resim

en: Proof sheet
tr: Deneme sayfası

en: Default printer
tr: Varsayılan yazıcı

en: Custom printer
tr: Özel yazıcı

en: PostScript file
tr: PostScript dosyası

en: Image file
tr: Resim dosyası

en: jpeg, low quality
tr: jpeg, düşük kalite

en: jpeg, normal quality
tr: jpeg, olağan kalite

en: jpeg, high quality
tr: jpeg, yüksek kalite

en: points
tr: noktalar

en: millimeters
tr: milimetre

en: centimeters
tr: santimetre

en: inches
tr: inç

en: picas
tr: harf

en: Letter
tr: Mektup

note: in 8.5 x 11
en: Legal
tr: Yasal

note: in 8.5 x 14
en: Executive
tr: Yönetici

note: in 7.25x 10.5 mm 841 x 1189 mm 594 x 841 mm 420 x 594 mm 297 x 420 mm 210 x 297 mm 148 x 210 mm 105 x 148 mm 353 x 500 mm 250 x 353 mm 176 x 250 mm 125 x 176
en: Envelope #10
tr: Zarf #10

note: in 4.125 x 9.5
en: Envelope #9
tr: Zarf #9

note: in 3.875 x 8.875
en: Envelope C4
tr: Zarf C4

note: mm 229 x 324
en: Envelope C5
tr: Zarf C5

note: mm 162 x 229
en: Envelope C6
tr: Zarf C6

note: mm 114 x 162
en: Photo 6x4
tr: Foto 6x4

note: in 6   x 4
en: Photo 8x10
tr: Foto 8x10

note: in 8   x 10
en: Postcard
tr: Kartpostal

note: mm 100 x 148
en: Tabloid
tr: Küçük gazete

en: page %d of %d
tr: %d'nin %d sayfası

en: Preview
tr: Önizleme

en: Unable to open pipe for writing.
    "%s"
tr: Yazmak için boru açılamıyor.
    "%s"

en: A file with name %s already exists.
tr: %s isimli bir dosya zaten var.

en: Failure writing to file %s
tr: %s dosyasına yazma hatası

en: SIGPIPE error writing to printer.
tr: Yazıcıya yazarken SIGPIPE hatası.

en: Page %d
tr: %d sayfası

en: Printing error
tr: Yazdırma hatası

en: An error occured printing to %s.
tr: %s öğesine yazdırırken bir hata oluştu.

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Print
tr: Yazdır

en: Printing %d pages to %s.
tr: %d sayfa %s'e yazdırılıyor.

en: Format:
tr: Biçim:

en: Units:
tr: Birimler:

en: Orientation:
tr: Yönlendirme:

en: Destination:
tr: Hedef:

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Show
tr: Göster

en: Source
tr: Kaynak

en: Image size:
tr: Resim boyutu:

en: Proof size:
tr: Deneme boyutu:

en: Paper
tr: Sayfa

en: Margins
tr: Kenar boşlukları

en: Left:
tr: Sol:

en: Right:
tr: Sağ:

en: Top:
tr: Üst:

en: Bottom:
tr: Alt:

en: Printer
tr: Yazıcı

en: Custom printer:
tr: Özel yazıcı:

en: File:
tr: Dosya:

en: File format:
tr: Dosya biçimi:

en: Remember print settings
tr: Yazdırma ayarlarını unutma

en: Option %s ignored: %s
tr: %s seçeneği yoksayıldı:%s

en: error saving config file: %s
tr: yapılandırma dosyasını kaydederken bir hata oluştu: %s

en: error saving config file: %s
    error: %s
tr: yapılandırma dosyasını kaydederken bir hata oluştu: %s
    hata: %s

en: lua error: no data
tr: lua hatası: veri yok

note: short, long                  callback,               extra, prefer, parameter, description
en: next image
tr: sonraki resim

en: previous image
tr: önceki resim

en: first image
tr: ilk resim

en: last image
tr: son resim

en: toggle full screen
tr: tam ekrana geç

en: start full screen
tr: Tam ekranı başlat

en: stop full screen
tr: Tam ekranı durdur

en: toggle slide show
tr: resim gösterisine geç

en: start slide show
tr: resim gösterisini başlat

en: stop slide show
tr: resim gösterisini durdur

en: start recursive slide show in FOLDER
tr: DİZİN'de özyinelemeli resim gösterisi başlat

en: set slide show delay to Hrs Mins N.M seconds
tr: resim gösterisi gecikmesini Saat Dk N.M saniye olarak ayarlayın

en: show tools
tr: araçları göster

en: hide tools
tr: araçları gizle

en: quit
tr: çık

en: load configuration from FILE
tr: DOSYA'dan yapılandırma yükle

en: get list of sidecars of FILE
tr: DOSYA yan sepetlerinin listesini al

en: get destination path of FILE
tr: DOSYA hedef yolunu al

en: open FILE, bring Geeqie window to the top
tr: DOSYA'yı açın, Geeqie penceresini üstüne getirin

en: open FILE, do not bring Geeqie window to the top
tr: DOSYA açın, Geeqie penceresini yukarı getirmeyin

en: print filename of current image
tr: geçerli resmin dosya adını yazdır

en: open FILE in new window
tr: yeni pencerede DOSYA aç

en: clear command line collection list
tr: komut satırı koleksiyon listesini temizle

en: add FILE to command line collection list
tr: komut satırı koleksiyon listesine DOSYA ekleyin

en: bring the Geeqie window to the top
tr: Geeqie penceresini üste getir

en: clear|clean
tr: berrak|temiz

en: clear or clean thumbnail cache
tr: küçük resim önbelleğini temizle veya boşalt

en: clear or clean shared thumbnail cache
tr: paylaşılan küçük resim önbelleğini temizle veya boşalt

en:     clean the metadata cache
tr:     meta veri önbelleğini temizle

en:  render thumbnails
tr:  küçük resimler oluştur

en: render thumbnails recursively
tr: küçük resimleri özyinelemeli oluştur

en:  render thumbnails (see Help)
tr:  küçük resimler oluştur (Yardım'a bakın)

en:  render thumbnails recursively (see Help)
tr:  küçük resimleri özyinelemeli oluştur (Yardım'a bakın)

en: run lua script on FILE
tr: DOSYA üzerinde lua betiği çalıştır

en: Remote command list:
tr: Uzaktan komut listesi:

en: 
      All other command line parameters are used as plain files if they exists.
tr: 
      Diğer tüm komut satırı değişkenleri, varsa düz dosyalar olarak kullanılır.

en: Remote %s not running, starting...
tr: Uzaktan %s çalışmıyor, başlıyor...

en: Remote not available
tr: Uzaktan mevcut değil

en: folder
tr: dizin

en: comments
tr: yorumlar

en: results
tr: sonuçlar

en: contains
tr: içeren

en: is
tr: eşittir

en: equal to
tr: eşittir

en: less than
tr: daha az

en: greater than
tr: daha büyük

en: between
tr: arasında

en: before
tr: önce

en: after
tr: sonra

en: match all
tr: tümüyle eşleş

en: match any
tr: herhangi biriyle eşleş

en: exclude
tr: dışla

en: miss
tr: bayan

en: not geocoded
tr: coğrafi kodlanmamış

en: %s, %d files (%s, %d)
tr: %s, %d dosya (%s, %d)

en: %s, %d files
tr: %s, %d dosya

en: Searching...
tr: Aranıyor...

en: miles
tr: mil

en: File not found
tr: Dosya yok

en: Please enter an existing file for image content.
tr: Lütfen resim içeriği için mevcut bir dosyayı girin.

en: Entry does not contain a valid lat/long value
tr: Giriş geçerli bir lat/long değeri içermiyor

en: Please enter an existing folder to search.
tr: Lütfen aramak için mevcut bir dizin girin.

en: Image search
tr: Resim ara

en: Search:
tr: Ara:

en: Recurse
tr: Özyinelemeli

en: File name
tr: Dosya adı

en: Match case
tr: Durum eşleşmesi

en: File size is
tr: Dosya boyutu

en: and
tr: ve

en: File date is
tr: Dosya tarihi

en: Exif date
tr: Exif tarihi

en: Image dimensions are
tr: Resim boyutları

en: Image content is
tr: Resim içeriği

en: % similar to
tr: % benzer

en: Ignore rotation
tr: Döndürmeyi yoksay

en: Image rating is
tr: Resim derecelendirmesi

en: Image is
tr: Resim

en: from
tr: şuradan

en: Enter a coordinate in the form:
    89.123 179.456
    or drag-and-drop a geo-coded image
    or left-click on the map and paste
    or cut-and-paste or drag-and-drop
    an internet search URL
    See the Help file
tr: Forma bir koordinat girin:
    89.123 179.456
    veya coğrafi kodlanmış bir görüntüyü sürükleyip bırakın
    veya haritaya sol tıklayın ve yapıştırın
    veya kes ve yapıştır veya sürükle ve bırak
    bir internet arama URL'si
    Yardım dosyasına bakın

en: Rank
tr: Rütbe

en: Cannot read the file
tr: Dosya okunamıyor

en: Cannot get file status
tr: Dosya durumu alınamıyor

en: Cannot access the file
tr: Dosyaya erişilemiyor

en: Cannot create temp file
tr: Temp dosyası oluşturulamıyor

en: Cannot rename the file
tr: Dosya yeniden adlandırılamıyor

en: File saving disabled by option
tr: Dosya kaydetme, seçeneğe göre devre dışı bırakıldı

en: Out of memory
tr: Bellek yetersiz

en: Cannot write the file
tr: Dosya yazılamıyor

en: Secure file saving error
tr: Güvenli dosya kaydetme hatası

en: Add Shortcut
tr: Kısayol Ekle

en: Thumbnail image in cache failed to load, trying to recreate.
tr: Önbellekteki küçük resim yüklenemedi, yeniden oluşturulmaya çalışıldı.

en: Search
tr: Ara

en: Configure this window
tr: Bu pencereyi yapılandır

en: Thumbnail maintenance
tr: Küçük resim bakımı

en: Fit Horizontaly
tr: Yatay Olarak Sığdır

en: Fit vertically
tr: Dikey olarak sığdır

en: Zoom1:3
tr: 1:3 Yakınlaştır

en: Slideshow Faster
tr: Resim Gösterisi Daha Hızlı

en: Slideshow Slower
tr: Resim Gösterisi Daha Yavaş

en: Help
tr: Yardım

en: Show thumbnails
tr: Küçük resimleri göster

en: Show marks
tr: İşaretleri göster

en: Add Toolbar Item
tr: Araç Çubuğu Öğesi Ekle

en: Delete failed
tr: Silme başarısız oldu

en: Unable to remove old file from trash folder
tr: Eski dosya çöp kutusu dizininden kaldırılamıyor

en: Could not create folder
tr: Dizin oluşturulamadı

en: Permission denied
tr: İzin reddedildi

en: Unable to access or create the trash folder.
    "%s"
tr: Çöp kutusu dizinine erişilemiyor veya oluşturulamıyor.
    "%s"

en: Turn off safe delete
tr: Güvenli silme özelliğini kapat

en: Deletion by external command
tr: Dış komutla silme

en:  (max. %d MB)
tr:  (en çok. %d MB)

en: Safe delete: %s%s
    Trash: %s
tr: Güvenli sil:  %s%s
    Çöp: %s

en: Safe delete: %s
tr: Güvenli sil: %s

en: New Bookmark
tr: Yeni Yer İmi

en: Edit Bookmark
tr: Yer İmini Düzenle

en: Path:
tr: Yol:

en: Icon:
tr: Simge:

en: Select icon
tr: Simge seç

en: _Properties...
tr: Öze_llikler...

en: _Remove
tr: Kaldı_r

en: One or more filenames are not encoded with the preferred locale character set.
tr: Bir veya daha fazla dosya adı, tercih edilen yerel ayar karakter kümesi ile kodlanmamış.

en: Operations on, and display of these files with %s may not succeed.
tr: %s ile bu dosyaların çalışması ve gösterilmesi başarılı olmayabilir.

en: If your filenames are not encoded in utf-8, try setting the environment variable G_BROKEN_FILENAMES=1
tr: Dosya adlarınız utf-8 ile kodlanmamışsa, G_BROKEN_FILENAMES=1  ortam değişkenini ayarlamayı deneyin

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is set to %s
tr: Görünüşe göre G_BROKEN_FILENAMES %s olarak ayarlanmış

en: It appears G_BROKEN_FILENAMES is not set
tr: Görünüşe göre G_BROKEN_FILENAMES ayarlanmadı

en: The locale appears to be set to "%s"
    (set by the LANG environment variable)
tr: Yerel ayar "%s" olarak ayarlanmış görünüyor
    (LANG ortam değişkeni tarafından ayarlanır)

en: 
    Preferred encoding appears to be UTF-8, however the file:
tr: 
    Tercih edilen kodlama UTF-8 gibi görünüyor, ancak dosya:

en: [name not displayable]
tr: [ad görüntülenemiyor]

en: "%s" is encoded in valid UTF-8.
tr: "%s" geçerli UTF-8'de kodlanmış.

en: "%s" is not encoded in valid UTF-8.
tr: "%s" geçerli UTF-8'de kodlanmamış.

en: Filename encoding locale mismatch
tr: Dosya adı kodlaması yerel uyuşmazlığı

en: Unable to load:
    %s
tr: Yüklenemedi:
    %s

en: Rename failed
tr: Yeniden adlandırma başarısız

en: Failed to rename %s to %s.
tr: %s,%s olarak yeniden adlandırılamadı.

en: _Rename
tr: Yeniden adlandı_r

en: Add _Bookmark
tr: Yer i_mi Ekle

en: _Delete
tr: _Sil

en: New folder
tr: Yeni dizin

en: Unable to create folder:
    %s
tr: Dizin oluşturulamadı:
    %s

en: Error creating folder
tr: Dizin oluşturulurken bir hata oluştu

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Show hidden
tr: Gizlileri göster

en: Filter:
tr: Süzme:

en: Select path
tr: Yol seç

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Drag and Drop failed
tr: Sürükle ve Bırakma başarısız

en: 
     Continue multiple file operation?
tr: 
     Birden fazla dosya işlemine devam edilsin mi?

en: Co_ntinue
tr: Deva_m et

en: Removal of folder contents failed at this file:
    
    %s
tr: Dizin içeriğinin kaldırılması bu dosyada başarısız oldu:
    
    %s

en: %s
    Unable to start external command.
tr: %s
    Dış komut başlatılamıyor.

note: During copy/move operations it is necessary to ensure that the * target directory exists before continuing with the next step. * If not revert to the select directory dialog
en: %s is not a directory
tr: %s bir dizin değil

en: Really continue?
tr: Gerçekten devam edilsin mi?

en: This operation can't continue:
tr: Bu işlem devam edemiyor:

en: Discard changes
tr: Değişiklikleri gözardı et

en: File details
tr: Dosya ayrıntıları

en: Sidecars
tr: Yan sepetler

en: Write to file
tr: Dosyaya yaz

en: Choose the destination folder.
tr: Hedef dizini seçin.

en: New name
tr: Yeni ad

en: Manual rename
tr: Elle yeniden adlandır

en: Original name:
tr: Özgün ad:

en: New name:
tr: Yeni ad:

en: Auto rename
tr: Otomatik yeniden adlandır

en: Begin text
tr: Metne başla

en: Start #
tr: Başlat #

en: End text
tr: Metni bitir

en: Padding:
tr: Dolgu:

en: Formatted rename
tr: Biçimlendirilmiş yeniden adlandırma

en: Format (* = original name, ## = numbers)
tr: Biçim (* = özgün ad, ## = sayılar)

en: Another operation in progress.
tr: Devam eden başka bir işlem.

en: File: '%s'
tr: Dosya: '%s'

en: with sidecar files:
tr: sepet dosyalarıyla:

en: 
    Status:
tr: 
    Durum:

en: no problem detected
tr: algılanan sorun yok

en: Exclude file
tr: Dosyayı hariç tut

en: Overview of changed metadata
tr: Değişen meta verilere genel bakış

en: The following metadata tags will be written to
    '%s'.
tr: Aşağıdaki meta veri etiketleri
    '%s' hedefine yazılacak.

en: The following metadata tags will be written to the image file itself.
tr: Aşağıdaki meta veri etiketleri, görüntü dosyasının kendisine yazılacaktır.

en: Delete files?
tr: Dosyalar silinsin mi?

en: This will delete the following files
tr: Bu, aşağıdaki dosyaları siler

en: Can't write metadata
tr: Meta veri yazılamıyor

en: Write metadata
tr: Meta veri yaz

en: Write metadata?
tr: Meta veri yazılsınmı?

en: This will write the changed metadata into the following files
tr: Bu, değiştirilen meta verileri aşağıdaki dosyalara yazacaktır

en: Metadata writing failed
tr: Meta veri yazma işlemi başarısız oldu

en: Move failed
tr: Taşıma başarısız oldu

en: Move files?
tr: Dosyalar taşınsın mı?

en: This will move the following files
tr: Bu, aşağıdaki dosyaları taşıyacak

en: Copy failed
tr: Kopyalama başarısız oldu

en: Copy files?
tr: Dosyalar kopyalansın mı?

en: This will copy the following files
tr: Bu, aşağıdaki dosyaları kopyalayacaktır

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Rename files?
tr: Dosyalar yeniden adlandırılsın mı?

en: This will rename the following files
tr: Bu aşağıdaki dosyaları yeniden adlandıracak

en: Can't run external editor
tr: Dış düzenleyici çalıştırılamıyor

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Run editor?
tr: Düzenleyici çalıştırılsın mı?

en: External command failed
tr: Dış komut başarısız oldu

en: Delete folder
tr: Dizini sil

en: Delete symbolic link?
tr: Sembolik bağ silinsin mi?

en: This will delete the symbolic link.
    The folder this link points to will not be deleted.
tr: Bu, sembolik bağlantıyı siler.
    Bu bağlantının işaret ettiği dizin silinmeyecek.

en: Link deletion failed
tr: Bağlantı silinirken bir hata oluştu

en: Unable to remove folder %s
    Permissions do not allow writing to the folder.
tr: %s dizini kaldırılamıyor
    İzinler dizine yazmaya izin vermiyor.

en: Unable to list contents of folder %s
tr: %s dizin içeriği listelenemiyor

en: Folder contains subfolders
tr: Dizin alt dizinler içeriyor

en: Unable to delete the folder:
    
    %s
    
    This folder contains subfolders which must be moved before it can be deleted.
tr: Dizin silinemedi:
    
    %s
    
    Bu dizin silinmeden önce taşınması gereken alt dizinleri içerir.

en: Subfolders:
tr: Alt dizinler:

en: Delete folder?
tr: Dizin silinsin mi?

en: The folder contains these files:
tr: Dizin şu dosyaları içerir:

en: This will delete the folder.
    The contents of this folder will also be deleted.
tr: Bu, dizini siler.
    Bu dizinin içeriği de silinecektir.

en: Rename folder?
tr: Dizin yeniden adlandırılsın mı?

en: The folder contains the following files
tr: Dizin aşağıdaki dosyaları içerir

en: Create Folder
tr: Dizin Oluştur

en: Create folder?
tr: Dizin oluşturulsun mu?

en: Can't create folder
tr: Dizin oluşturulamıyor

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: _Move
tr: _Taşı

en: _Up to parent
tr: Teme_le kadar

en: _Slideshow
tr: Re_sim gösterisi

en: Slideshow recursive
tr: Resim gösterisi özyinelemeli

en: Find _duplicates...
tr: Ko_pyaları bul...

en: Find duplicates recursive...
tr: Özyinelemeli kopyaları bul...

en: _New folder...
tr: Ye_ni dizin...

en: View as _List
tr: _Liste olarak görüntüle

en: View as _Tree
tr: Ağaç Olarak Görün_tüle

en: Show _hidden files
tr: _Gizli dosyaları göster

en: Re_fresh
tr: _Yenile

en: View as _Icons
tr: S_imge olarak görüntüle

en: Show _thumbnails
tr: Küçük resimleri gös_ter

en:  [NO GROUPING]
tr:  [GRUP YOK]

en: Invalid file name:
    %s
tr: Geçersiz dosya adı:
    %s

en: Error renaming file
tr: Yeniden adlandırırken bir hata oluştu
